Teknoloji

Uzmanlar uyarıyor: Yakın vakitte kızamık salgını olabilir!

Dünya Sıhhat Örgütü ve ABD halk sıhhati kurumu, artık dünyanın her bölgesinde yayılan ve yakın vakitte bir tehdit oluşturabilecek olan kızamık için uyardı. Sıhhat kuruluşları ortak bir raporda, COVID pandemisi sırasında kızamığa karşı aşılarda düşüş olduğunu ve hastalık hakkında daha az data olduğunu söyledi.

Kızamık, en bulaşıcı insan virüslerinden biridir, lakin salgınları önlemek için %95 aşı kapsamı gerektirmesine karşın, aşılama yoluyla neredeyse büsbütün önlenebilir. DSÖ ve ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezlerinin raporuna nazaran, geçen yıl yaklaşık 40 milyon çocuk, pandeminin yarattığı maniler nedeniyle bir dozu kaçırdı. Haliyle bu dozun atlanması milyonlarca çocuğu hastalığa hassas hale getirdi. DSÖ’nün kızamık önderi Patrick O’Connor, “Bir yol ayrımındayız” dedi. “Bunu hafifletmeye çalışmak çok şiddetli bir 12-24 ay olacak. Hadiseler şimdi evvelki yıllara nazaran değerli bir artış göstermese de artık harekete geçme zamanı” diye ekledi. O’Connor, uzun müddettir devam eden toplumsal uzaklık tedbirleri ve kızamığın döngüsel tabiatının neden olaylarda bir sıçrama olmadığını açıklayabileceğini söyledi. Bununla birlikte, epeyce bulaşıcı bir hastalık olduğu için bu durum süratle değişebilir.

Yetkililer, geçen yıl dünya çapında yaklaşık dokuz milyon kızamık enfeksiyonu ve 128.000 ölüm olduğunu söyledi. Şubat ayında İngiltere’deki sıhhat yetkilileri, aşı oranlarının on yılın en düşük seviyelerine düştüğü konusunda uyardı. Kızamık olağanda direkt temas yoluyla ve öksürme ve hapşırma yoluyla hava yoluyla bulaşır ve aşılanmamış küçük çocuklar, kızamık ve komplikasyonları açısından en yüksek risk altındadır. Kızamık ateş, kas ağrısı ve yüz ve üst uzunluğunda deri döküntüsü üzere semptomlara neden olur ve ölümcül olabilir. Ölümlerin %95’inden fazlası gelişmekte olan ülkelerde, çoğunlukla Afrika ve Asya’da meydana geliyor. Kızamık için spesifik bir tedavi yoktur, fakat iki dozluk aşı önemli hastalık ve vefatları önlemede yaklaşık %97 oranında tesirlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking