Teknoloji

Vefat Ettikten Sonra Toplumsal Medya Hesaplarınıza Ne Olacak?

Dijital ayak izimize ne olacağını evvelden planlamazsak sevdiklerimiz bizim yerimize bu acılı süreçle uğraşmak durumunda kalabilir. Yaşayacakları tasa ve ilgilenmeleri gereken evrak işleri ile birlikte bir de Facebook, Twitter üzere hesaplarınızla da uğraşmak durumunda kalabilirler.

Siber güvenlik şirketi ESET, dijital ayak izlerinizi nasıl yönetebileceğiniz ile ilgili tekliflerini paylaştı.

Bir Facebook hesabınız varsa değerli birçok fotoğrafı, kanıyı ve anı paylaşmışsınızdır. Facebook, vefatınızdan sonra ne olacağıyla ilgili iki farklı seçenek sunuyor: Vefatınızdan sonra hesabınızın silinmesini isteyebilirsiniz. Bu, Facebook’a iletebileceğiniz bir talep olup öteki kimse tarafından değiştirilemez. Bu seçenek için Meta’yı bilgilendirmek emeliyle birinin vefat evrakınızın bir fotoğrafını Meta’ya göndermesi gerekiyor. Anıtlaştırılmış hesabınızı yönetecek bir ‘Hesap Varisi’ seçebilirsiniz. Hesap varisi, güvendiğiniz; profilinizle birlikte gönderilerinizi ve fotoğraflarınızı yönetmeye istekli biri olmalıdır. Hesap varisinizin mevt dokümanınıza ulaşması gerekebilir ve bu şahısların de kuşkusuz bir Facebook hesabı bulunmalıdır.

Facebook üzere Instagram da bir Meta uygulaması olmasına karşın Instagram kullanıcılarının hesaplarının silinmesi üzere bir seçeneği bulunmuyor. Mevt evrakını elinde bulunduran yetkili bir kişinin ya da bir aile ferdinin talebi üzerine Instagram hesabı anıtlaştırılabilir ancak hiç kimse fotoğraflarınızı, görüntülerinizi yahut kapalılık ayarlarınızı yönetemez.  Instagram kullanım şartları nettir: İçeriğiniz size ilişkin olsa da içeriğiniz platformda olduğu sürece Instagram’a bunu kendi uygun gördüğü biçimde kullanması için müsaade vermiş olursunuz. Vefatınızdan sonra kimse hesabınızı silemese de Instagram hala içeriğinizi kullanma hakkı olduğunu sav edebilir.

Gmail, YouTube ya da Google Drive da dahil olmak üzere birçok Google hizmetini kullanıyor olabilirsiniz. Üstelik Android tabanlı bir telefonunuz varsa bu hesaplar hiç kuşkusuz değerli evraklar ve anısı olan fotoğraflarla doludur.  Değerli bilgilerinizin erişilemez hale gelmesini önlemek için Google’ın ‘Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi’ni etkileştirebilirsiniz. Google böylelikle hesabınızın etkin olmadığını tespit edip daha evvel seçmiş olduğunuz bir irtibat şahsına indirilebilir bir temas göndermektedir. Tıpkı hangi datalarınızın indirilebileceğini seçebileceğiniz üzere hesabınızın etkin olmayacağı süreyi de siz seçersiniz.

Herhangi bir talimat bırakmamaya karar verirseniz, aileniz yahut yasal temsilciniz hesabınızın silinmesini ve dahası bir ölçü data ya da fon talep edebilir. Google, bu şahısların verecekleri kararlarda sizin gizliliğinize öncelik vermeye devam edeceğini ve her bir durumun başka ayrı inceleneceğini belirtmektedir.

Microsoft, mirasınızı yönetmenize ya da bir aile ferdinin hesabınızı silmeye yönelik talepte bulunmasına imkan tanıyan rastgele bir araç sunmamaktadır. Lakin bir mahkeme kararıyla hesapları silmektedir.

Twitter’ın da vefat ettiğinizde hesabınıza ne olacağına karar vermenize yönelik mevcut bir siyaseti bulunmuyor.   Buna karşılık Twitter, bir aile ferdinin yahut yetkili bir temsilcinin kendileriyle irtibata geçerek hesabınızın silinmesine ait talepte bulunmasına imkan tanımaktadır. Platform, bunun için talep eden kişinin kimlik kartı ve ek birtakım bilgilerle birlikte mevt evrakınızın bir kopyasını talep etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom