Teknoloji

WannaCry Saldırısı Üzerinden 2 Yıl Geçti

Tam olarak 12 Mayıs 2017 tarihinde WannaCry fidye yazılımı saldırısı meydana geldi. ‘EternalBlue’ ismi verilen ve güncellenmemiş sistemlerden faydalanan bir güvenlik açığı sonucunda gerçekleştirilen atak, bilgileri şifreleyip fidye talep ederek eşi gibisi görülmemiş tahribata neden oldu.

İngiltere’de Ulusal Sıhhat Servisi (NHS) durma noktasına geldi, ameliyatlar yapılamadı. İspanya telekom bölümü durakladı, Fransa’da otomotiv şirketleri üretimlerine orta verdi, küresel lojistik şirketlerinin sistemleri aksadı.

Saldırıdan 2 yıl sonra…

Bugün WannaCry saldırısından 24 ay sonra tüm dünyaya baktığımızda, sıhhat sistemlerinin Avrupa, Amerika ve Asya Pasifik bölgesinde süratle dijitalleşmeye devam ettiğini görüyoruz. İngiltere’nin birtakım bölgelerinde görüntü arama yoluyla fiyatsız olarak sağlanan genel pratik teşhislerden, ABD’deki yapay zeka tabanlı onkolojik tahlil taramalarına; Avusturya ve Almanya’daki dijital tedavi ve birtakım uzuvların üç boyutlu yazıcılarla üretimine ve hatta Estonya’daki medikal kayıtların toplu olarak dijitalleştirilmesine kadar uzanan pek çok örnekte, bu durumun ne derece yaygınlaştığı görülüyor.

Medikal kayıtlar, kredi kartı numaralarından daha değerli

Antivirüs ve internet güvenliği kuruluşu ESET’e nazaran bu ilerlemeler sıhhat hizmetlerine erişimi kolaylaştırarak hastalar için daha olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlasa da, her dijital sistem üzere tıpkı vakitte makûs emelli atak riski altında. Medikal kayıtların kara borsada kredi kartı numaralarından 10 kat daha pahalı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, durumun ciddiyeti anlaşılıyor. Makûs emelli aktörlerin şahsî çıkarları için medikal kimliklerin peşinde olduklarını biliyoruz. Bu nedenle, hepimizin kendi şahsî dijital ekipmanlarımızı ve faaliyet gösterdikleri sistemleri korumak için gerekli adımları atmamız her zamankinden daha kıymet taşıyor.

Güvenliğinize sahip çıkın

WannaCry hafızalardan silindikçe, halkın sıhhat sistemlerine yönelik risklerin ortadan kalktığına olan inancı güçlenebilir, lakin herkesin kendi dijital kimliğine sahip çıkmasına gereksinimimiz var. ESET, her gün tespit ederek engellediği yüz milyonlarca teşebbüs sonucu bu riskin epey gerçek olduğunu tüm ayrıntılarıyla görüyor. Binlerce kişinin hayatını riske atan bu iki yıllık yıldönümü de, dijital sıhhatimizi müdafaanın ne kadar değerli olduğunu bir kere daha hatırlatıyor.

ESET kullanıcıları akından etkilenmedi

WannaCry saldırısı meydana geldiğinde, ESET kullanıcıları korunmaktaydı. ESET’in ödüllü siber güvenlik araştırmacıları, her gün korunan 100 milyonun üzerindeki uç noktadan toplanmış bilgilerle birlikte; Interpol, FBI ve öteki milletlerarası güvenlik güçleriyle yürütülen işbirliklerinden elde edilen dataları tahlil ediyorlar. ESET teknolojisi WannaCry ziyanlı yazılımını giriş düzeyinde engelleyerek yayılmasını önledi.

Ne yapmalı?

ESET araştırmacıları WannaCry’ı da hatırlayarak, inançlı dijital hayat için şu tekliflerde bulundu:

  • En son Windows işletim sistemi güncellemeleri ve yamalarını yükleyin.
  • Güncel ve proaktif bir güvenlik yazılımı kullanın.
  • Tanımadığınız şahıslardan gelen e-postalardaki ekleri çabucak açmayın. Ayrıyeten bildiğiniz ve güvendiğiniz birinden gelen e-mail içerisinde beklemediğiniz ve talep etmemiş olduğunuz bir ek varsa açmamanızı öneriyoruz.
  • Parolalarınızı rakamlı, harfli olarak güçlü düzenleyin ve birebir parolayı öbür hesaplarda kullanmayın.
  • Verilerinizi tertipli olarak yedekleyin. Yedekleme, tehdidin bulaşması durumunda; bilgilerinizi geri yükleyebilmenizi sağlayacaktır. Yedeklerinizi depoladığınız harici depolama aygıtlarını bilgisayarlara bağlı durumda bırakmayarak yedeklerinizin de bozulma riskini ortadan kaldırın.
  • ESET kullanıcısı iseniz, eserin yeni ESET Live Grid özelliğinin etkin olduğuna emin olun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom