Teknoloji

Wi-Fi şifresi nedir yerine Li-Fi şifresi nedir demeye hazır mısınız?

Kablosuz internet bir devrin kapanıp yeni bir periyodun açıldığının müjdecisiydi. Teknoloji tutkunlarını kablolu internetten kurtaran ve artık daha güzeli olamaz en uygunu budur dedirten Wi-Fi iletişim teknolojisinin de yavaş yavaş miadı dolmak üzere. Bunun açıklaması ise şahsen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan geldi.

Bakanlık tarafından yapılan sunumda, kullanıcıların yavaş yavaş kendilerini 6G kablosuz irtibat teknolojisine hazırlamaya başlaması gerektiği gibisi tabirler kullanılınca, akıllara 6G’ye mi geçiyoruz ve 6G bizlere ne üzere yenilikler sunacak soruları geldi. Aslında şimdi ülkemiz tam olarak 5G altyapısına bile geçebilmiş değil ki bunun için ön görülen tarih 2023. İşte bu açıdan bakıldığında 6G’nin önünde daha oldukça bir mühlet olduğu anlaşılıyor fakat 6G ile birlikte kullanıma sunulması beklenen Li-Fi teknolojisi, şimdiden heyecanlanmamız için ziyadesiyle kâfi.

Wi-Fi şifresi nedir yerine Li-Fi şifresi nedir demeye hazır mısınız?

Li-Fi teknolojisinin temelinde ışık kullanımı yer alıyor. Yani bir ışığın bulunduğu her ortamda Li-Fi teknolojisi Wi-Fi teknolojisine nazaran 100 kat daha süratli data transferi gerçekleştirebiliyor. Evet bu kulağa bir epey çılgınca geliyor lakin laboratuvar ortamında yapılan son testlerde, transfer suratının saniyede 224GB’a kadar ulaşması, bu hayalin gerçeğe dönüşebileceğinin en kıymetli göstergesi.

Bununla birlikte akıllardaki en kıymetli soru ise, pekala karanlık ortamlarda ne olacak konusu. Şimdilik bu sorunun net bir cevabı yok fakat uzmanlara nazaran 6G teknolojisinin en erken 2030 yılında hayatımıza girebileceği düşünüldüğünde, önümüzdeki mühlet bu soru ve meselelerin tamamının çözülebilmesi için ziyadesiyle kâfi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom