Teknoloji

Xiaomi’den 11 modele MIUI 14 güncellemesi!

Geçtiğimiz ay düzenlenen Xiaomi etkinliğinde duyurulan MIUI 14, Android 13‘ü temel alıyor ve birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Aktifliğin çabucak akabinde dağıtımı başlayan ve halihazırda şirketin amiral gemisi modelleri için yayınlanan yeni sürüm son ortaya çıkan bilgilere nazaran 11 modele daha geldi. Pekala bu modeller hangileri?

Xiaomi, 11 model için MIUI 14 yayınladı

Bilindiği üzere Xiaomi 13 serisi kutudan Android 13 tabanlı MIU 14 ile çıktı. Bunun çabucak akabinde geçen aylarda kullanıcıların beğenisine sunulan Xiaomi 12S serisi yeni arayüzü almaya başladı. Son olarak şirketin Çin’de 11 modele daha yeni sürümü göndermeye başladığı ortaya çıktı. Globaldeki kullanıcılar için ise çok yakında yeni gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

  • Xiaomi CIVI 1S, Xiaomi 11 Youth Edition
  • Xiaomi 11 Youth Vitality Edition
  • Xiaomi 12
  • Xiaomi 12 Pro
  • Xiaomi 12 Pro Dimensity Edition
  • Xiaomi 13
  • Redmi K50
  • Redmi K50 Pro
  • Redmi K50 Ultra
  • Redmi K50G

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı aktiflik ile birlikte yeni arayüzün kıymetli ayrıntılarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız ancak tekrar de sistem müsaade vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir birçoklarını silebileceksiniz. Ayrıyeten Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

Şirketin bir öteki argümanı ise sistem performansının önemli oranda geliştiği tarafında. O denli ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna karşın güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir düzgünleştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin bilgileri MIUI 14’ün bir evvelki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

Bu sonuç MIUI arayüzünün yine ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere nazaran daha süratli olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta yarar var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” ismi verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking