Teknoloji

Ya Siber Tehdit İçeriden Gelirse?

Türkiye’nin en çok tercih edilen dijital güvenlik yazılımlarını sunan ESET, iş ortakları ve müşterilerini Gaziantep Divan Oteli’nde yapılan “Geleceğe Hazır Siber Güvenlik” toplantısında buluşturdu. Toplantı, ESET Türkiye Satış Müdürü Asım Akbal, ESET Türkiye Dağıtıcı ve Saha Küme Müdürü Hakan Ünlü ve ESET Bölge Saha Sorumlusu Ertan Gücek’in mesken sahipliğinde gerçekleşti. Aktiflikte ESET’in 2019 dijital güvenlik eserleri tanıtıldı ve öne çıkan siber tehditler konuşuldu.

Büyük meselelere ve mali kayba neden olabilir

“Siber tehditlerin genel olarak dışarıdan geleceği varsayılır. Fakat pek çok defa tehdit içeriden de oluşabilir” tespitini yapan ESET Türkiye Satış Müdürü Asım Akbal, çalışanların bilerek ya da bilmeyerek, hassas şirket datalarını dışarıya sızdırabileğini söyledi. Akbal, “Yaşadığımız dijital çağda bu durum, şirketlerin en değerli sorunlarından biri. Endüstriyel casusluk, makûs niyet, ihmalkârlık yahut işçi yanılgısı, sebep ne olursa olsun, sızan kritik şirket verisi, dışarıdan gelebilecek siber ataktan daha büyük problemlere ve mali kayıplara yol açabilir” diye konuştu.

Hassas datalar nasıl içeride kalır?

Asım Akbal’ın paylaştığı bilgiye nazaran, bilgi sızıntısı tedbire yazılımları olarak tanımlanan DLP (Data Loss Prevention) tahlilleri, tam da bu gayeye hizmet ediyor. Akbal, şunları söyledi: “ESET’in DLP tahlili olan Safetica, ağ kontrol özellikleriyle hassas bilgilerin ağ dışına çıkmasını engelliyor. Yazılım, hassas dataların ne halde kullanılması gerektiği konusunda kullanıcıları bilgilendiriyor. Yetkisiz aygıtların işyerinde kullanılmasını da önleyerek muhtemel riskleri minimize eden Safetica, belgeleri ve hatta tüm bilgisayarı şifreleme imkanı da sunarak, yetkisiz bireylerin hassas bilgilere erişmesine mahzur oluyor.

Hızlı data akışı denetimi zorlaştırıyor

Artan süratli data akışının hem dışarıdan hem de içeriden kaynaklı siber tehditleri denetlemeyi zorlaştırdığına dikkat çeken Asım Akbal,DLP tahlillerinin iç tehditlere karşı kontrol sağladığını, antivirüs yazılımlarının ise yüklü olarak dış etkenlere karşı savunma oluşturduğunu belirtti.

Qnap ve Berqnet de katıldı

“Geleceğe Hazır Siber Güvenlik” toplantısına, data depolama tahlilleri sunan Qnap Türkiye Ülke Müdürü İsmail Doğan, Firewall tahlilleri sağlayıcısı Berqnet Genel Müdürü Yardımcısı Artuğ Tikiç ve bağımsız siber güvenlik uzmanı Alper Başaran da katılarak dinleyicilerle görüşlerini paylaştılar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!