Teknoloji

Yanardağ faaliyete geçti tahliyeler başladı

Hawaii’de bulunan Mauna Loa yanardağı, 38 yıl sonra tekrar gürlemeye başladı. Dünyanın su altında olmayan en büyük yanardağı, Kuzeydoğu Çöküntü Kuşağı’na geçmeden evvel Moku’āweoweo’dan (zirvedeki kaldera) akan lavla patladı. Mauna Loa, Hawaii Adası’nı oluşturan beş yanardağdan biri ve son yıllarda can kaybına neden olmasa da nüfus merkezleri için büyük bir risk olarak görülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları (USGS) tarafından yapılan birinci açıklamada, “27 Kasım 2022 Pazar günü saat 23:30 civarında, Hawai adasındaki Mauna Loa yanardağı patlamaya başladı” denildi.

Saatler sonra, patlama Moku’āweoweo’dan Kuzeydoğu Çöküntü Kuşağı’na geçtiğinde açıklama güncellendi. USGS, o vakitten beri doğrulanan çatlaktan lav akışının rastgele bir topluluğu tehlikeye atmadığını vurgulayarak yakın izlemeye devam etti.

Rüzgar sebebiyle insanların bulunduğu bölgelere zehirli gazlar, ince kül ve hatta “Pele’nin saçını” getirebileceğine dair tasalar bulunuyor. Pele’nin saçı, çoklukla lavların ince teller halinde soğuduğu lav çeşmelerinde yahut çağlayanlarda oluşan bir çeşit volkanik cam. Çok kırılgan ve çok serttir ve küçük kırık modüller deriye girebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al