Teknoloji

Yapay zeka, insanların hayal edebileceğinden süratli bir batarya tasarladı!

Araştırmacılar tarafından daha verimli piller tasarlamak için “Dragonfly” olarak bilinen bir yapay zeka kullanıldı. Bu yapay zeka o denli bir batarya tasarladı ki bu suratı olağanda beşerler hayal dahi edemiyor. Günden güne gelişen yapay zeka görünüşe nazaran hayatımıza daha fazla dahil olacak.

Yapay zeka, insanların hayal edebileceğinden süratli bir batarya tasarladı!

Carnegie Mellon bilim insanları, lityum iyon piller için pillerin daha süratli şarj olmasını sağlayacak daha âlâ elektrolitler geliştirmek için bu yapay zekayı kullandı. Yapay zekanın üzerinde çalıştığı pil yeniliklerinin meyvelerini vermesi yıllar alabilir, zira üretimlerinde pek çok farklı kimyasal yer alıyor. Kimyasalların oranını hesaplamak ve bunları ağır kullanım için optimize etmek sıkıcı bir iş olabilir.

Carnegie Mellon’da doçent olan Venkat Viswanathan, Technology Review’e verdiği demeçte, elektrolit bileşenleri “karıştırılabilir ve milyarlarca yolla oynanabilir” olarak tanımladı. Dragonfly’ın tek bir gaye yerine birden fazla amaçla deneyler yapabilmesi hedefleniyor. Böylelikle insanların akıl edemeyeceği süratte batarya ve pil teknolojisi gelecek.

Güney Koreli araştırmacılar, kuantum pil teknolojisinin elektrikli otomobiller için konutta şarj müddetini 10 saatten yalnızca üç dakikaya indirebileceğini, Supercharger istasyonlarının ise bir aracı yalnızca 90 saniyede büsbütün şarj edebileceğini hesapladılar. Bu yılın başlarında yayınlanan bir çalışmada, bilim insanları, kuantum pilin şarj mühletinin, pil büyüdükçe aslında azaldığını buldular.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!