Teknoloji

YASAD’dan Türkiye’deki yazılımcı iş gücüne ait kara tablo!

Son devirde dijital dünyadaki süratli gelişim, yazılım ve programlama muhtaçlığını da arttırmış durumda. Tüm dünyada birçok değerli şirket, bu muhtaçlığı karşılamak için nitelikli eleman arayışını sürdürüyor. Bu alanda değerli isimler yetiştiren ülkelerden birisi de Türkiye, lakin sonuçlar pek de istediğimiz üzere değil.

YASAD Lideri: “2021’de 30 bin yazılımcı yurt dışına gitti”

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Lideri Gönül Kamalı, Bloomberg’e verdiği röportajda yazılım dünyasına ait kimi bilgileri açıkladı. Ülkemizdeki yazılımcı havuzunun geniş olduğuna değinen Kamalı, Avrupa’daki iş gücü açığının diğer ülkelerden karşılandığına değindi.

Öte yandan Kamalı, beyin göçüne ait kimi datalar paylaştı. Türkiye’deki programcıların yurt dışına yöneldiğini belirten Kamalı, 2021 yılında 30 bin yazılımcı yurttaşın ülke dışına gittiğini belirtti. Bu gidişatın devam etmesi halinde bu sayının 100 bine çıkabileceğini söyledi.

YASAD Lideri, röportajında şu tabirlere yer verdi;

Türkiye’de bir yazılım şirketi yeni mezun yazılımcıyı bin dolara çalıştıracak finansal gücü bulamazken, ABD ve Avrupa’dan yazılımcılarımıza gelen teklifler en az 2 bin 500 dolardan başlıyor. Bu rekabeti bizim TL bazında sürdürebilmemiz mümkün değil.

Kamalı’ya nazaran bunun öbür sebepleri de var. Türkiye’deki yazılım muhtaçlığının yüzde 20 büyümüş olmasına karşın yazılımcı artışının yüzde 10’larda kaldığına değindi. Bu durumun baskı oluşturduğunu belirten Kamalı, bir başka sebep olarak da uzun çalışma saatlerini gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking