Teknoloji

Yıldızlar hakkında şaşırtan bir ayrıntı keşfedildi!

Güneş sisteminde olan bitenler hala beşerler tarafından tam olarak bilinmiyor. Bilim insanları ise gezegenimiz hakkında her gün yeni şeyler keşfediyor. Bu kapsamda bilim insanları, yıldızlar hakkında şaşırtan bir ayrıntı keşfetti. Bir yıldız kendisinden daha küçük ve daha ölü konumda olan başka bir yıldız tarafından adeta yeniyor.

Yaklaşık 3.000 ışıkyılı uzaklıkta, “dehşet verici değişkenler” ismi verilen bir sınıfa ilişkin ikili bir sistem var. Güneşimize benzeri bir yıldız, beyaz bir cücenin yörüngesinde sıkı sıkıya döndüğünde bilim insanları bu mevzuya açıklık getirmek için kolları sıvadı. Lakin buldukları sonuçlar herkesi şaşırttı.

Yıldızlar hakkında şaşırtan bir ayrıntı keşfedildi!

Söz konusu 8 milyar yıllık sistemdeki iki yıldız, her 51 dakikada bir birbirlerinin yörüngesinde dönüyorlar. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve diğer yerlerdeki araştırmacılar, yıldızlar ortasındaki uzaklığın milyonlarca yılda daraldığını ve artık birbirlerine Ay’dan daha yakın olduklarını belirlediler. Nature’da bu hafta yayınlanan bir makalede araştırmacılar, beyaz cücenin Güneş gibisi partnerinden gereç çektiğini belirtti. MIT astrofizikçisi ve gazetenin başyazarı Kevin Burdge, Reuters’e verdiği demeçte, “Yıldızlar yaşlılıktan öldüğünde beyaz cüceler haline geliyorlar lakin bu meyyit yıldız yoldaşını yemeye başlıyor, ” sözlerini kullandı.

“İkinci yıldız, yıldız hayat döngüsünü sonlandırmadan ve yıldızların olağanda yaptığı üzere beyaz bir cüce haline gelmeden çabucak evvel yoldaşı tarafından tüketilmeye başlanıyor”. Araştırmacılar, daha büyük yıldızın Güneş’e misal bir sıcaklığa sahip olduğunu, fakat göksel komşumuzun çapının yaklaşık yüzde 10’una düştüğünü buldular.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!