Telefon

YouTube tasarımı bir sefer daha değişti!

Geçtiğimiz günlerde Premium abonelik hizmetine dünya çapında yaptığı fiyat artırımı ile gündeme gelen YouTube, bugün tasarımı üzerinde yaptığı değişiklikle dikkatleri çekmeyi başardı. Şirketin TikTok rekabetine daha sert müdahalelerde bulunduğunu görüyoruz.

Yeni YouTube tasarımı Shorts içerikleri öne çıkarıyor!

Son yılların en tanınan uygulamaları ortasına ismini yazdırmayı başaran TikTok’a karşı tüm şirketler kendince tedbirler alıyor. YouTube da bugünkü tasarım değişikliğinden evvel içerik üreticilerini cezbedecek adımlar atarak bu çabayı veriyordu.

Fakat platform TikTok’a kıyasla genel olarak uzun periyodik görüntüleri barındırdığı için Shorts’ları ön plana çıkarması gerekiyordu. Bunun için de artık görüntü izlediğimiz sayfanın sağ tarafında çıkan tekliflerin ortasına Shorts yerleştiriyor.

Şu an için her sayfada karşımıza çıkan kalıcı bir tasarım üzere gözükmüyor. Lakin yeniden de önümüzdeki günlerde bu alanda daha çok adım atılacağını, hatta ana sayfada bile Short görüntülerinin konumlandığı bir alan görebiliriz.

YouTube Shorts içerik üreticileri artık reklam geliri alacak!

YouTube, önümüzdeki yılın başında yürürlüğe sokacağı yeni değişiklikler ile birlikte Shorts içerik üreticilerinin reklam geliri almaya başlayacağını açıkladı. Ayrıyeten bu iş iştirakinin Vine ve TikTok gibisi kısa görüntü paylaşım platformları ortasında dünyada birinci kere gerçek gelir paylaşımı sunduğunu söyledi.

Detaylarına bakacak olursak, yeni iş ortakları ile gelir paylaşımı programı kapsamında 90 gün içerisinde YouTube Shorts üzerinde 10 milyon görüntüleme alan içerik üreticileri için gelir sağlama müracaat hakkı olacak.

Tabii buradaki gelir de tıpkı TikTok’ta olduğu üzere Shorts özet akışı içerisinde karşımıza çıkan reklamlar ile sağlanacak. Daha sonra buradan elde edilen meblağ ortak bir havuzda toplanarak toplam görüntüleme sayılarına ve izlenme müddetlerine nazaran içerik üreticileri ortasında bölüştürülecek. Kesinti ise müzik kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın yüzde 45 oranında olacak.

Bu gelişmeyle birlikte öbür uygulamalarda bulunan fiyat dağılımının da yakın vakitte düzenlenmesi bekleniyor. Çünkü geçtiğimiz yıl YouTube’un en çok kazananı olan Mr. Beast (Jimmy Donaldson) platformdan 54 milyon dolar net gelir elde ederken, TikTok’tan sırf 15 bin dolar kazanabildi.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/