Teknoloji

Hidrojenli arabalar geliyor! Tek depoyla 1000 km

Son yıllarda başta Tesla olmak üzere elektrikli otomobillerin popüleritesini göz gerisi etmek mümkün değil. Lakin hidrojenli araba markaları, Paris Araba Fuarı’nın ilgi odağı olmayı başardı. Hopium, Alpine ve NamX üzere markaların 1000 km menzile ulaşabilen araçları merak uyandırıyor.

Paris’te 1000 km menzilli hidrojenli araba rüzgarı

Dünyanın en ünlü spor yarışlarından biri olan Le Mans 24 Saat’in kazananı tarafından kurulan Hopium, Machina isimli hidrojen yakıtlı aracını sergiledi. Hopium CEO’su olan Lombard, Machina’nın en güçlü yakıt hücresinin 200 kW’a ulaşabildiğini söz etti.

Paris Araba Fuarı’nın dikkat çeken bir öteki markası ise NamX oldu. Üst segmente hitap eden NamX HUV, azamî 250 km/sa sürate ulaşabiliyor ve 800 km menzil gidebiliyor. Şirketin açıklamasına nazaran yolun 500 km’si ana tanktan, geri kalanı ise hidrojenle doldurulmuş çıkarılabilir “CapX” kapsüllerinden sağlanıyor.

Fuardaki açıklamaya nazaran NamX HUV, her biri 50 km menzile sahip altı kapsüle sahip olacak. Ayrıyeten bu kapsüllerin, 2026’dan itibaren kurulacak CapXstore’larda değiştirilebileceği tabir edildi.

Fuardaki bir öteki araç Citroen’in hafif ticari vanı bulunuyor. 4 kg tank kapasiteli araçta, hidrojen ve elektrik gücünden oluşan hibrit bir sistem yer alıyor. Citroen, hafif ticari arabanın 400 km menzile ulaştığını ve 50 km menzil sağlayan bataryanın yakıt hücresi tarafından şarj edildiğini belirtti.

Paris Araba Fuarı’nın en dikkat çeken aracı ise Alpenglow isimli spor araba oldu. Fransız üretici Alpine tarafından geliştirilen bu konsept araç, hidrojenle çalışan içten yanmalı bir motordan gücünü alıyor. Tek kişilik arabanın, hafif elektrikli spor araç kategorisine örnek olması hedefleniyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!