Telefon

ZTE, 6G prototip testlerini tamamladı!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte taşınabilir ağ altyapıları vakit içinde kabiliyet kazanıyor. Her bir yeni ağ teknolojisi yüksek sürat, düşük gecikme müddetleri üzere avantajları da beraberinde getiriyor. Artık ise ZTE, yeni bir şebeke standardı olan 6G’nin prototip testlerini tamamladı.

ZTE, beş farklı 6G testine katıldı

Laboratuvar ortamında 6G hakkında yapılan derinlemesine araştırmalara katılan ZTE, 6G şebeke teknolojileri üzerine çalışan IMT-2030 (6G) isimli Araştırma Grubu’nun faaliyetlerinde etkin rol oynadı. İşçi ve finansal açıdan yardım yapan şirket, konsept testlerini gerçekleştirdi.

6G üzerinde teknoloji entegrasyonu, bilgi süreç gücü, dijital ikiz ağ konsepti, terahertz sürat konsepti ve akıllı dalga uzunluğu konsepti olmak üzere beş farklı test gerçekleştirildi.

Yapılan testlerin sonucunda şirket, şahane sonuçlar aldığını duyurdu. Örneğin algılama testinde baz istasyonundan alınan sinyaller başka farklı istenilen noktalara iletilebildi. Yani test aygıtlarına direkt olarak sinyal gönderilebildi. Ayrıyeten denemelerde kullanılan insansız hava araçlarının pozisyonları anlık ve yanılgısız bir halde takip edilebildi.

Günümüzde gigahertz (GHz) suratları konuşmak bile bir hayal üzere geliyor. Lakin 6G ile yapılan testlerde terahertz (THz) testleri de muvaffakiyetle sonuçlanmış görünüyor. Bant suratlarının yükselmesi yalnızca internet suratlarında bir düzgünleşme olarak karşımıza çıkmakla kalmayacak. Bu gelişme gerçek vakitli kullanımda daha uzun aralara data iletimini destekleyecek.

Peki 6G’yi ne vakit görebiliriz?

Teknolojide hiç bir şey birden teğe olmuyor, bilhassa mevzu ilişki teknolojileri olduğu vakit yeni bir ağ altyapısı oluşturulması yıllar alabiliyor. Örneğin 4G teknolojisinin dünyada birinci kez 2009 yılında kullanılmasına karşın 5G’nin kullanıcıyla buluşması 2019’u buldu. Öbür alanlara kıyasla şebeke teknolojileri, şirketler ve hatta ülkeler ortası iş birliklerine daha fazla muhtaçlık duyuyor.

5G son kullanıcı ile buluşana kadar Avrupa ülkeleri şebeke teknolojilerinde öndeydi. Fakat 5G’nin çıkışı ile birlikte Çin liderliği eline aldı. Eski ABD Lideri Donald Trump ise Amerikan şirketlerinin bu bahiste uğraş sarf etmemelerinden yakınmıştı. Tüm bu olayların sonucu olarak ABD ve Avrupa şirketleri, Çinli şirketler ile iş yapmaktan kaçınıyor. Her ne kadar Avrupa’lı devletler de 6G teknolojisi üzerine çalışmalar yapıyor olsa da, işbirliği konusunda yaşanan bu kopukluk, 6G’nin kullanıcılar ile buluşmasını geciktirecektir.

Peki siz 6G teknolojisini nasıl buldunuz? Sizce yakın bir vakitte bizlerle buluşması ihtimali var mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al