Teknoloji

38 yıllık Nasa uydusu geri dönüyor!

Cuma günü ajans, ERBS’den gelen enkazın Dünya’daki rastgele birine ziyan verme mümkünlüğünün “çok düşük” olduğunu söyledi. NASA, 5.400 kiloluk uydunun birçoklarının atmosfere girişte yanmasını bekliyor. Bu haftanın başlarında Savunma Bakanlığı, ERBS’nin pazar günü Dünya atmosferine tekrar gireceğini iddia etti, bu girişin yaklaşık 17 saat alması bekleniyor.

Her ne kadar bilinen bir isim olmasa da, Dünya Radyasyonu Bütçe Uydusu’nun sıkıcı bir geçmişi hariç her şeyi vardı. Phys.org’a nazaran, Challenger Uzay Mekiği uyduyu 1984’te uzaya taşıdı, yani Challenger’ın 1986 başlarındaki yürek burkan vefatından birkaç yıl evvel.

38 yıllık Nasa uydusu geri dönüyor!

Uzaya giden birinci Amerikalı bayan olan Astronot Sally Ride, Challenger’ın robotik kolunu kullanarak kargo ambarından ERBS’yi özgür bıraktı. Tıpkı vazife sırasında, Ride’ın takım arkadaşı Kathryn Sullivan, uzay yürüyüşü yapan birinci Amerikalı bayan oldu. Bu birebir vakitte iki bayan astronotun birlikte uzaya uçtuğu birinci vazifeydi. ERBS’ye gelince, 2005 yılına kadar ozon ve atmosfer ölçümlerini toplamaya devam etti.

Bilim adamları bu dataları, Dünya’nın güneş gücünü nasıl emdiğini ve yaydığını incelemek için kullandı. ERBS’nin bilime katkısı, NASA’nın başlangıçta sırf iki yıl fonksiyonel kalmasını beklediğini düşündüğünüzde çok daha da etkileyici.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al