Teknoloji

Volkswagen’nin çiçeği burnunda aracı ID.4 geri toplatılıyor!

Volkswagen, araçlarında yangına yol açabilecek arızalı 12 voltluk akü şarj kablosu nedeniyle ABD’deki 1.042 geriden çekişli Volkswagen ID.4 elektrikli crossover aracını (Kanada’da 42) geri çağırıyor.

VW tarafından NHTSA’ya sunulan dokümanlara nazaran, geri çağrılan araçların sadece %3’ünün sıkıntıdan etkilendiği kestirim ediliyor. Raporlarda, 12 voltluk akü temas kablolarının olmaması gerekenden çok bükülmeye sahip olduğunu ortaya çıkardı. Sorun, ilerleyen devirde direksiyon kolu miline temas ederek kablo yalıtımının aşınmasına neden olabileceği düşünülüyor.

Böyle bir durumda kısa devre meydana gelip, araçta yangın çıkmasına neden olabilir. Bu, daha geçen ay 140.000 Chevrolet Bolt’un da emniyet kemeri aksamları sebebiyle yangın riski göz önüne alınarak geri çağırılmasına sebep olmuştu.

Peki rastgele bir yangın olayı yaşanmadıysa Volkswagen bu sorunu nasıl tespit etti? 8 Aralık 2022’de bir bayi, teslimat öncesi kontrol sırasında bir “üretim sapması” olduğunu fark etti. Bu sorun merkeze iletildi. Bir haftadan kısa bir mühlet sonra, neyin yanlış gittiğini bulmak için yetkililer ID.4’ün üretildiği VW Chattanooga montaj fabrikası için bir iç soruşturma başlattı.

VW, tedarikçiden gelen birtakım raporlara nazaran kabloların teknik özelliklere uygun olmadığını, kusurun tespit edilmesinden yalnızca 13 gün sonra geri çağırmaya karar verdi.

Etkilenen otomobiller, 18 Ekim ile 15 Aralık 2022 ortasında Chattanooga’da üretilen ID.4’ün RWD varyantları oluyor. Bayiler, kablo ile direksiyon ortasında bulunan 12V kabloyu, sahiplerine hiçbir fiyat ödemeden inceleyip, onarıp ve değiştirme kelamı verdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al