Teknoloji

Apple 1.2 milyar dolarlık cezadan yırtmanın yolunu buldu

Reuters’in bildirdiğine nazaran, Paris temyiz mahkemesi cezayı üçte iki oranında azaltarak yalnızca 371,6 milyon Euro’ya düşürdü. Mahkeme, yepyeni para cezasının “orantısız” olduğuna karar verdi ve cezayı “cezaların baskıcı ve caydırıcı olmasını sağlamaya yeterli” bir ölçüye indirdi.

İlk şikayete nazaran, Apple ve dağıtım ortakları Ingram Micro ve Tech Data birbirleriyle rekabet etmemeyi kabul ettiler ve “böylece Apple eserleri için toptan satış pazarını sterilize ettiler.” Bu, öteki premium distribütörleri, entegre distribütörlerin fiyatlarına uyacak formda fiyatları yüksek tutmaya zorladı. Apple, kararı “cesaret kırıcı” olarak nitelendirerek ve Fransa’da 30 yıllık yasal emsalleri attığını söyleyerek derhal karara itiraz etme planlarını duyurdu.

Apple 1.2 milyar dolarlık cezadan yırtmanın yolunu buldu

Apple hala şad değil ve Bloomberg’e para cezasını büsbütün ortadan kaldırmak için Fransa’nın en yüksek mahkemesine diğer bir temyiz müracaatında bulunmayı planladığını söyledi. Fransa’nın antitröst kurumu (l’Autorité de la concurrence) da temyize gitmeyi düşünüyor. l’Autorité irtibat yöneticisi Virginie Guin, “Özellikle (büyük teknoloji şirketlerinin) kalibresindeki piyasa oyuncuları kelam konusu olduğunda, cezalarımızın caydırıcı niteliğini garanti etme isteğimizi tekrar teyit etmek istiyoruz” dedi.

İndirim, Fransa ile AB ve Silikon Vadisi teknoloji firmaları ortasında devam eden bir savaşın modülü. Geçen yıl Google, Fransa’daki haber hakimiyeti nedeniyle 500 milyon Euro para cezasına çarptırıldı ve yakın vakitte 4,34 milyar Euro’luk AB antitröst davasında Android sistemi hakimiyeti nedeniyle temyiz başvurusunu kaybetti, lakin ceza 4,12 milyar Euro’ya düşürüldü.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi