Teknoloji

Apple, Avrupa Kod Haftası’nın onuncu yılını kutluyor

Avrupa Kod Haftası’nı birinci günden bu yana destekleyen Apple, kod yazma yoluyla sorun çözme, yaratıcılık ve iş birliği hünerlerini kutlamak için Avrupa’nın her yerinden eğitmenler, öğrenciler, siyaset yapıcılar ve kod yazma tutkunlarıyla birlikte çalışıyor.

Apple, eğitmenlerin Avrupa Kod Haftası’nı kutlamalarına yardımcı olmak için Celebrating You Eğitmen Kılavuzu’nu ve Inclusive App Design aktifliğini hazırladı.

Öğrencilerin kıymetli buldukları bir yeri yahut geleneği kutlamaları için kişiselleştirilen Celebrating You’da, öğrencilerin Swift Playgrounds’da kendi örnek uygulamaları için kod yazmalarını sağlayan bir başlangıç projesi bulunuyor.

Apple, Avrupa kod haftası için kılavuz ve içerikler hazırladı

Kılavuz bölgedeki 18 ülkenin lisanına çevrildi. Bu lisanlar ortasında birinci sefer Ukraynaca da yer alıyor. Bu kılavuza ek olarak sunulan Inclusive App Design kılavuzuysa öğrencilerin tutkularını ve fikirlerini, kapsayıcılığı ve erişilebilirliği göz önünde bulunduran uygulamalara dönüştürmelerine yardımcı oluyor.

Teknolojinin tesirli kullanılmasının tüm öğrencilerin potansiyelini ortaya çıkarabileceğine inanan Apple kırk yıldan uzun müddettir öğretmenlerle birlikte çalışıyor.

Apple ve birlikte çalıştığı eğitmenler, yeni Apple Education Community’den Everyone Can Code kaynaklarına ve Swift Playgrounds uygulamasına kadar birçok alanda, kod yazma aracılığıyla yaratıcılığın öğrencilerin iştirakini nasıl artırabileceğine ve tahsil sonuçlarını nasıl iyileştirebileceğine şahsen tanıklık etti.

Swift Playgrounds, öğrencileri yazdıkları birinci kod satırından Apple’ın programlama lisanı Swift ile birinci uygulamalarını geliştirmeye kadar götürüyor. Apple’ın Everyone Can Code kaynakları ise öğrencileri kodun gerisindeki konseptlerle tanıştırıyor ve aygıt içi antrenmanlar sayesinde kod yazma ve sorun çözme konusunda pratik yapma imkanı sağlıyor.

iPad’deki yerleşik erişilebilirlik özellikleri, farklı maharet seviyelerinden tüm öğrencileri desteklemek için görme pürüzü yahut görme bozukluğu olan öğrencilerin kabartmalı Braille alfabesiyle yazdırılabilen dokunsal grafiklerle kod yazma bulmacalarını çözmelerine imkan veriyor.

Remedello, İtalya’daki Liceo Scientifico Bonsignori lisesinde matematik ve fizik öğretmeni olan Chiara Franceschini şöyle söylüyor;

“Kod yazma, öğrenci gelişimini uyarlanabilirlik, sabır ve beceriklilik üzere birçok açıdan güzelleştirebiliyor.” Franceschini de Apple Distinguished Educator Giovanna Busconi’nin dayanağıyla öğrencileriyle birlikte kod yazmayı öğreniyor. “Swift Playgrounds sayesinde birlikte öğrenebiliyoruz. Her sorun birçok farklı yolla çözülebiliyor.

Bu nedenle öğrencilerin kod yazarken tahlil mantığı ve izledikleri yaklaşım hakkında birbirleriyle konuşmaları gerekiyor. Herkese birçok şey katan bu tecrübe, öğrencilerimin soru sormanın ayıp olmadığını, sorunların tahliline birlikte çalışarak, yaratıcı bir halde ulaşılabileceğini anlamalarını sağlıyor.”

Today at Apple etkinliklerinin sayısı artıyor!

Apple, Kod Haftası boyunca Avrupa’daki mağazalarda sunulan Swift ile Tanışın etkinliklerinin sayısını iki katına çıkararak müşterilerin kod yazmayı öğrenmelerini her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Bu etkinlik Apple’ın Today at Apple programı kapsamında yıl boyunca sunuluyor.

Today at Apple, tüm Apple Store’larda Creative Pro’lar tarafından yönetilen ve müşterilerin Apple eserlerini kullanarak yaratıcı projelerini ve sanatsal tutkularını nasıl geliştireceklerini öğrenmelerine yardımcı olan bir program. Geçtiğimiz beş yıl içinde Apple bölgede internet üzerinden ve yüz yüze olmak üzere 60.000’den fazla Today at Apple kod yazma aktifliğine konut sahipliği yaptı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom