Telefon

Apple bizi gözetliyor! Araştırmacılardan tartışma yaratacak rapor

iOS 14 güncellemesiyle birlikte kullanıcı saklılığına değer verdiğini vurgulayan Apple, yeni bir skandal ile gündeme geldi. Siber güvenlik araştırmacıları, iPhone Tahlili özelliğindeki zımnilik ayarlarının kapalı olduğu durumlarda da Apple’ın kullanıcıları izleyebildiğini açıkladı.

Apple, iPhone Tahlili özelliği kapalı olsa da bilgi kaydediyor

iPhone tahlili olarak isimlendirilen Apple özelliği, kullanıcıların donanım ve yazılım bilgilerini inceleyerek daha uygun bir tecrübe sunmayı vaaediyor. Apple’ın tezine nazaran iPhone sahipleri, bu özelliği büsbütün kapatabiliyor. Lakin yapılan araştırmalara nazaran Apple, iPhone tahlili özelliği kapalı olan aygıtlardan bilgi toplamaya devam ediyor.

Apple resmi websitesinde, “iPhone Tahlili; donanım ve işletim sistemi özellikleri konusunda detaylar, performans istatistikleri ve aygıtlarınızı ve uygulamaları kullanma haliniz hakkındaki bilgileri içerebilir. Toplanan bilgilerin hiçbiri kimliğinizin kişisel olarak teşhis edilmesini sağlamaz. Ferdî bilgiler diferansiyel zımnilik üzere kapalılık müdafaa tekniklerine tabi oldukları için ya hiç tutulmazlar ya da Apple’a gönderilmeden evvel raporlardan silinir. Aygıt Analizi’ni paylaşmayı büsbütün etkisizleştirmeyi de seçebilirsiniz.” tabirleri yer alıyor.

Tommy Mysk ve Talal Haj Bakry isimli siber güvenlik araştırmacıları, App Store ve Apple Müzik başta olmak üzere kimi iPhone uygulamalarını inceledi. Saklılık ayarlarını değiştirdikleri halde Apple’ın dataları kendi sunucularına gönderdiğini belirten takım, “Gönderilerin bilgilerin detay düzeyi Apple üzere bir şirket için şok edici.” sözlerine yer verdi.

Örneğin App Store’da hangi uygulamaları aradığınız, hangi reklamları gördüğünüz ve belli bir uygulamaya ne kadar müddet baktığınız ve onu nasıl bulduğunuz da dahil olmak üzere, gerçek vakitli olarak yaptığınız her şey hakkında bilgi toplanıyor. Kimlik numaraları, ne tıp bir telefon kullandığınız, ekran çözünürlüğünüz, klavye dilleriniz, internete nasıl bağlandığınız üzere detaylar da Apple tarafından kayıt altına alınıyor.

Konu hakkında açıklama yapan takım, “Kişiselleştirme seçeneklerini devre dışı bırakmak yahut kapatmak, uygulamanın gönderdiği detaylı tahlil ölçüsünü azaltmadı. Şahsileştirilmiş reklamlar, şahsileştirilmiş teklifler ve kullanım datalarını ve tahlilleri paylaşma üzere mümkün tüm seçenekleri kapattık.” dedi.

Araştırmacılar, örneğin Sıhhat ve Cüzdan uygulamalarının, iPhone Tahlil ayarının açık yahut kapalı olmasına bakılmaksızın rastgele bir tahlil verisi aktarmadığını belirtti. Bununla birlikte, analitik bilgileri gönderen uygulamaların birçoklarının kimlik numaralarını paylaştığını ve Apple’ın hizmetlerindeki aktifliğinizi izlemesine imkan tanıdığı ortaya çıktı.

Apple’ın Borsa uygulamasında pay senetleri listeniz, görüntülediğiniz yahut aradığınız pay senetlerinin isimleri, bunu yaptığınız vakte ait vakit damgaları kayıt altına alınıyor. Ayrıyeten, Borsa uygulamasında gördüğünüz tüm haber makalelerinin bir kaydı tahlil sunucularına gönderiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!