Teknoloji

Apple için kıymetli karar! Şirket son anda muştuyu duyurdu

2020’de Apple, Fransa’da 1,1 milyar Euro’luk (o tarihte 1,2 milyar ABD Doları) rekor bir para cezasına çarptırıldı. Şirket bu cezayı azaltmak için kolları sıvamış ve karşı dava başlatmıştı. Artık Reuters’in bildirdiğine nazaran, Paris temyiz mahkemesi cezayı üçte iki oranında azaltarak yalnızca 371,6 milyon Euro’ya (bugün 364,6 milyon dolar) düşürdü. Mahkeme, yepyeni para cezasının “orantısız” olduğuna karar verdi ve cezayı kâfi bir ölçüye indirdi.

Apple için değerli karar! Şirket son anda muştuyu duyurdu

İlk şikayete nazaran, Apple ve dağıtım ortakları Ingram Micro ve Tech Veri birbirleriyle rekabet etmemeyi kabul ettiler. Böylelikle Apple eserleri için toptan satış pazarı düzeldi. Bu, öbür premium distribütörleri, entegre distribütörlerin fiyatlarına uyacak formda fiyatları yüksek tutmaya zorladı. Apple, kararı “cesaret kırıcı” olarak nitelendirerek ve Fransa’da 30 yıllık yasal emsalleri attığını söyleyerek derhal karara itiraz etme planlarını duyurdu.

Apple hala karardan şad değil ve Bloomberg’e para cezasını büsbütün ortadan kaldırmak için Fransa’nın en yüksek mahkemesine diğer bir temyiz müracaatında bulunmayı planladığını söyledi. Fransa’nın antitröst kurumu (l’Autorité de la concurrence) da temyize gitmeyi düşünüyor. İndirim, Fransa ile AB ve Silikon Vadisi teknoloji firmaları ortasında devam eden bir savaşın modülü. Geçen yıl Google, Fransa’daki haber hakimiyeti nedeniyle 500 milyon Euro para cezasına çarptırıldı ve yakın vakitte 4,34 milyar Euro’luk AB antitröst davasında Android sistemi hakimiyeti nedeniyle temyiz başvurusunu kaybetti, fakat ceza 4,12 milyar Euro’ya (4,04 milyar dolar) düşürüldü.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!