Telefon

Apple, şarj aygıtlarını göndermediği için baskı altında!

Apple bilindiği üzere aygıtları ile birlikte şarj aletlerini göndermiyor. Bunun sebebinin ise çevrecilik olduğunu söylüyor. Lakin şirket bu hususla ilgili kimi cezalarla karşı karşıya.

Eylül ayında, Brezilya Adalet Bakanlığı Apple’a, pakette bir güç adaptörü yoksa iPhone satışını durdurması talimatını vermişti. Şirket 2,34 milyon ABD Doları muadili olan 12.275 milyon BRL para cezasına çarptırıldı.

Apple, şarj aygıtlarını göndermediği için baskı altında!

Şimdi Cupertino merkezli teknoloji devi, bu sefer Sao Paulo sivil mahkemesi tarafından birebir şey için tekrar para cezasına çarptırıldı. Brezilya Tüketici Örgütü tarafından açılan dava, eserin çalışması için ikinci bir satın alma yapılması gerektiğini ve Apple’ın 100 milyon BRL (yaklaşık 19 milyon $) tazminat ödemesi gerektiğini tez etti. Yargıç Caramuru Afonso Francisco’ya nazaran Apple, Brezilya’da son iki yıl içinde iPhone 12 yahut iPhone 13 aygıt satın alan tüm tüketicilere şarj aygıtları sağlamalı ve adaptörleri gelecekteki satın alımlara da dahil etmeli. Karar kesin değil ve temyiz edilebilir.

Apple, 2020’den bu yana iPhone’larda adaptörü değil, sırf Aydınlatma’yı USB-C kablosuna göndermenin çevresel nedenlerini belirtiyor. O vakitten beri, bilhassa premium segmentte bir dizi öbür üretici de onun örneğini takip etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - Betgol kirala - Ronabet kirala - Totobo kirala - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom