Telefon

Apple yediği cezalara bir yenisini daha ekledi

Apple, her ne kadar son vakitlerde süreç gördüğü Amerikan Borsası Nasdaq’ın tepetaklak olması nedeniyle kıymet manasında büyük kayıplar yaşasa da hala dünyanın en bedelli şirketi pozisyonunda. Üstelik teknoloji devinin geçtiğimiz günlerde açıklanan dünyanın en tesirli şirketleri sıralamasında Google’ı ve Amazon’u geçerek birinci sıraya ulaştığını da hatırlatalım. Lakin bu durum, Apple’ın bile vakit zaman kanunlarla çeliştiği gerçeğini değiştirmiyor. Gelişmiş ülkelerde kanunla çelişmenin ise tek bir sonucu var: Para cezası.

Amerikalı teknoloji devine kesilen para cezalarının sonucuna dair haber Fransa’dan geldi. Fransız kontrol kurumu, Apple’ın kullanıcılarından müsaade almadan onların bilgilerini topladığı gerekçesiyle Apple’a 8 milyon euroluk para cezası kesti.

Apple yediği cezalara bir yenisini daha ekledi

İşlenen kabahat hakkında ayrıntılı bilgi veren kurum, iOS 14,6 sürümünde yapılan denetimlerde Apple’ın kelam konusu fiilinin tespit edildiğini ve bu sürümü kullanırken App Store’a giriş yapan kullanıcılardan müsaade alınmadan datalarının işlendiğini duyurdu.

Öte yandan bu karar üzerine bir değerlendirmede bulunan Apple temsilcisi, karara hürmet duymakla birlikte yanlışsız bulmadıklarını, yapılan her sürecin Fransız kanunlarıyla ahenk içerisinde olduğunu ve bu nedenle de itiraz yoluna başvuracaklarını açıkladı. Aslında kesilen ceza fiyatı, Apple’ın misal durumlar karşısında aldığı cezalara nazaran son derece makul. Lakin yeniden de bu tip durumların kar topu tesiri gösterdiği bilindiği için, Apple bu bahisteki haklılığını ispat etmek isteyecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al