Telefon

Apple’dan yazılımcılara 100 milyon dolarlık destek!

Teknoloji devi Apple, App Store geliştiricilerine yönelik 100 milyon dolarlık bir fonlama başlattı. Small Developer Assistance Fund (Küçük Geliştirici Yardım Fonu) olarak isimlendirilen bu takviye, App Store komiteleri sonrasında kaybettiği bir davanın sonucu olarak ortaya çıktı.

Apple, iOS geliştiricilerine para ödemeye başladı

Geçtiğimiz yıl App Store’da uygulaması olan birtakım yazılım geliştirici tarafından açılan dava, Apple’ın kaybetmesiyle sonuçlanmıştı. Dava evrakına nazaran yazılımcılar, App Store’daki uygulamalarının gelirlerinden tasa duymaya ve daha az kurul almaya başladı. Apple ise davayı sonlandırmak için Small Developer Assistance Fund’ı kabul etti.

Teknoloji devinin bu yardım fonuna nihayet başladığı söz edildi. Twitter’dan açıklamalarda bulunan kimi yazılımcılar, çeşitli ölçülerde ödeme aldı. Davadaki kriterleri karşılayan App Store geliştiricilerinin 250 ila 30 bin dolar ortasında ödeme alması bekleniyor.

Apple’ın fonlaması için kayıtlar Mayıs ayında sonlandı. Fakat fondan yararlanmak isteyen geliştiricilerin 4 Haziran 2015 ile 26 Nisan 2021 ortasında App Store’da fiyatlı yahut uygulama içi satın alma/abonelik sistemine sahip bir uygulamaya olması gerekiyor.

Dava kapsamında App Store geliştiricileri ve Apple ortasında varılan mutabakat, Small Developer Assistance Fund’a ek olarak kullanıcılar ile ilgili birtakım değişikliklere de sahip. Apple’ın yeni fiyatlandırma katmanlarını kabul etmesi ve yüzde 15 indirimli App Store komitesi uygulaması gerekiyor.

App Store geliştiricileri, Apple’ın “kar öldürücü” bir siyasete sahip olduğunu savunuyor. 2021’de açılan dava, App Store komiteleri ve fiyatlarının incelenmesi gerektiğini söyleyen öteki bir suçlamaya dayanıyor.

Peki siz Apple ve yazılımcı fonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!