Teknoloji

Apple’dan yeni taşınabilir işlemcisi için “yerlilik” adımı

Teknoloji devleri, ABD’nin Çin ambargosu nedeniyle tedarik konusunda sorun yaşıyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine nazaran Apple, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ABD’de faaliyet gösteren bir fabrikadan çip tedarik edecek.

Apple, ABD’de üretim yapan fabrikadan çip tedarik edecek

Şirket CEO’su Tim Cook’un, Almanya’dakimühendislik ve perakende çalışanları ile yaptığı bir toplantı sırasında yeni planlarından bahsettiği açıklandı. Sızdırılan bilgilere nazaran Tim Cook, “Arizona’daki bir fabrikadan çip satın alacağız. Ne olursa olsun, rastgele bir yere yüzde 60 bağımlı olmak stratejik olarak sağlıklı değil. Bu planlar daha besbelli hale geldikçe Avrupa’dan da kaynak alacağımıza eminim.”” tabirlerine yer verdi.

Cook’un Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.’nun (TSMC) şu anda imal basamağında olan Arizona tesisinden bahsettiği düşünülüyor. Arizona fabrikasının ayda 20.000 çip üretimi ve 5 nanometre işlemci üretme yeteneği ile 2024’te çalışmaya başlaması bekleniyor.

Önceki raporlara nazaran Apple, TSMC’nin şimdiye kadarki en yeni ve en gelişmiş yeni 3 nanometre yonga üretim sürecini gelecekteki aygıtlar için benimsemeyi planlıyor. Şirkete yakın kaynaklar, Apple’ın şu anda 2023’te piyasays sürülecek iPhone serisi için geliştirmekte olduğu A17 taşınabilir işlemcisinin yeni teknoloji kullanılarak üreteceğini belirtiyor.

Apple’ın Arizona tesisini sırf daha eski ve daha az gelişmiş yongalar için mi kullanacağını yoksa TSMC’nin fabrikayı güncellemeyi planlayıp planlamadığı belirli değil. TSMC, Arizona’daki 12 milyar dolarlık tesisinin yanına şimdiden ikinci bir tesis kurmayı düşünüyor, fakat Bloomberg’e şimdi kesin bir karar verilmedi.

Apple’ın özel çip tedarikçisi olan TSMC’nin müşterileri ortasında NVIDIA, MediaTek, AMD ve ARM de bulunuyor. Öteki ABD menşeili şirketlerin de çip tedariğini Arizona tesisi üzerinden yapacağı iddia ediliyor.

TSMC yerli yarı iletken üretimini teşvik eden ülkelerdeki müşterilerin muhtaçlıklarını karşılamak emeliyle bir müddettir öteki ülkelere de yatırım yapmaya başladı. Örneğin, Lider Joe Biden kısa müddet evvel CHIPS ve Bilim Yasasını yasalaştırdı. Yeni yasaya nazaran ABD hükümeti, ülkede çip üreten firmalara 52 milyar dolarlık fon ve teşvik sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking