Telefon

Apple’ın rekor cezası bu sefer de rekor bir afla gündeme geldi

Amerikalı teknoloji devi Apple, dünyanın dört bir yanında faaliyette bulunsa da, gelişmiş ülkelerdeki faaliyetleri sıkı denetimlere tabi olduğu için bu bölgelerde sıklıkla cezalarla karşılaşabiliyor. Daha bir hafta kadar evvel çıkan haberlerde, İngiltere’deki rekabet kurallarını ihlal ettiği anlaşılan Apple’ın bu ülkede 1 milyar dolarlık bir cezaya çarptırılabileceği konuşuluyordu. Fakat Fransa’dan gelen haberler, markayı biraz olsun rahatlatacaktır.

Buna nazaran Apple’ın Fransa’da yürüttüğü faaliyetleri inceleyen rekabet şurası, 2020 yılında şirkete 1,1 milyar euroluk devasa bir ceza vermişti.

Apple’ın rekor cezası bu sefer de rekor bir afla gündeme geldi

Cezanın desteği olarak şirketin faaliyetlerinin 2012 yılından itibaren incelemeye alan konsey, Apple’ın perakende şirketlere verdiği eserlerde indirim yapmayı yasaklamasına karşın kendisinin indirim yaptığını, birtakım bölgelere sonlu sayıda tablet gönderimi yapmasına karşın kendi fiziksel mağazalarında ziyadesiyle stok bulundurduğunu tespit etmişti.

Tüm bu tespitlere istinaden hazırlanan raporla şirkete 1,1 milyar dolar ceza veren heyetin bu kararı Apple tarafından temyize taşındı. Temyiz mahkemesi ise daha evvel görülmemiş oranda bir indirim uygulayarak cezayı 372 milyon euroya indirdi. Mahkeme tarafından yapılan yazılı açıklamada, hedefin caydırıcılık olduğunu ve 372 milyon euroluk bu meblağın da ziyadesiyle caydırıcı olacağını, birinci ceza fiyatının ise kelam konusu suça bakıldığında epeyce fazla olduğunu lisana getirdi. Apple ise bu kararı kısmen olumlu olarak karşılasa da, beklentisinin 10 yılı geçmiş bir araştırmaya dayanarak verilen cezanın büsbütün kaldırılması yönünde olduğu için, bu karara da itiraz edileceğini duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!