Teknoloji

Artemis bir sefer daha geri sayıma geçti! İnşallah bu sefer kalkar!

Birçok sefer ertelenen Artemis 1 vazifesinin yöneticisi Mike Sarafin, “Zaman geliyor. Ve bunun artık çarşamba günü gerçekleşmesini umuyoruz” dedi.

Adını Yunan mitolojisindeki Apollon’un kız kardeşinden alan yeni uzay programı, insanların ay toprağına en son ayak basmasından tam 50 yıl sonra gerçekleşiyor. Astronotsuz bir test uçuşu olan Artemis 1 vazifesi, ABD uzay ajansının Ay’da kalıcı bir varlık oluşturma ve oradan edinilecek bilgilerden ders alarak gelecekte Mars’a yapılacak bir seyahate hazırlanma planının birinci adımını temsil ediyor.

NASA tarafından şimdiye kadar tasarlanmış en güçlü roket olan Uzay Fırlatma Sistemi roketinin birinci lansmanı, iki saatlik bir fırlatma programıyla, çarşamba günü saat 06:04’e ayarlandı.

Artemis bir sefer daha geri sayıma geçti! İnşallah bu sefer kalkar!

Kalkış roketin fırlatma rampasında kaldığı Nicole Kasırgası’nın akabinde yapılıyor. Yetkililer şimdilik, roketin üzerindeki Orion mürettebat kapsülünü çevreleyen ve onu daha aerodinamik hale getiren RTV ismi verilen ince bir gereç şeridinde meydana gelen kasırga hasarıyla alakalı riski kıymetlendiriyor ve fırlatma sırasında RTV’nin sallanıp sorun yaratıp yaratmayacağına bakıyor. Şayet bir sorun tespit edilirse fırlatma için 19 ve 25 Kasım olmak üzere iki yedekleme tarihi de bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al