Teknoloji

Asus GeForce RTX 4090 TUF 24G inceleme!

Nvidia’nın en yeni ve en güçlü ekran kartı RTX 4090 inceleme görüntüsüyle karşınızdayız. Founders Edition olan Nvidia’nın referans kartlarıyla ilgili NDA, 1 gün evvel kalkmıştı. 12 Ekim itibariyle hem RTX 4090 hem de üreticilerin ürettiği özelleştirilmiş kartlar da satışa çıktı. Biz de Asus TUF GeForce RTX 4090 inceleme görüntüsüyle karşınızdayız. Bakalım hem RTX 4090 bizlere neler sunuyor hem de Asus’un özel soğutuculu modeli neler sunuyor, yanıtı videomuzda!

Nvidia GeForce RTX 4090 inceleme!

GeForce RTX 4090, hem en güçlü ekran kartı hem de en büyük ekran kartı. Hem güçlü hem de büyük ekran kartı, güç tüketimi konusunda da hayli cömert. 

Asus TUF Gaming GeForce RTX 4090 24G hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın

Nvidia’nın bilgilerine nazaran GeForce RTX 4090’ın tek başına gereksinim duyduğu güç 450 Watt. Sistem ile bir arada en az 850 Watt güç muhtaçlığı Nvidia tarafından öneriliyor. Ancak referans kartlara nazaran, özel ekran kartları daha farklı güç gereksinimlerine sahip olabiliyor. Biz Asus TUF RTX 4090’ı en az 1000 Watt güce sahip bir PSU ile kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yeni güç girişi

PCI Express 5.0 güç konnektörü, RTX 4090 ile karşımıza çıkıyor. Yeni bir güç kaynağınız yoksa, 16 pinlik PCI Express 5.0 güç girişini çevirici ile kullanabiliyorsunuz. Ancak dikkat etmeniz gereken husus 4 tane 8 pinlik PCI Express güç girişine gereksiniminiz var.

Kasa ve sisteminiz RTX 4090’a hazır mı?

RTX 4090 hayli büyük bir ekran kartı. 3.6 slot yer kaplayan ekran kartı için, kasanızda yer sorunu olmaması gerekiyor. Ayrıyeten tekrar hatırlatmak istiyorum 4 tane 8 pinlik PCI Express güç irtibatına gereksiniminiz var. Bu kontaklar kartın üstünde bulunuyor olması, kasada bir kablo fazlalığı oluşturabilir.

Ekran kartı büyük ancak soğutucusu ekran kartından da büyük. Ekran kartının PCB’si, soğutucudan daha küçük. Soğutucu, PCB’yi rahatlıkla aşıyor. İncelediğimiz Asus TUF GeForce 4090, 3 fanlı özel soğutucusuyla bir arada hem sessiz hem de serin bir performans bizlere sunuyor.

Biz testlerimizi Intel Core i9 12900K işlemcisi, Asus ROG Strix LCIII sıvı işlemci soğutucusu, Asus Z690-A Prime anakart, 32 GB DDR5 sistem ile gerçekleştirdik. SSD olarak Samsung 980 Pro kullandık. İşletim sistemi Windows 11, Kullandığımız güç kaynağı ise 1050 Watt gücünde.

Merhaba DLSS 3.0

Nvidia RTX 4000 serisinin en büyük yeniliklerinden biri olan DLSS 3.0, yapay zekaya ek olarak RTX 40 serisinde yer alan 4. kuşak Tensör çekirdekleri ve tekrar yeni kuşak GPU’larda  yer alan optik akış hızlandırıcıdan gücünü alıyor.

DLSS 3.0 pek çok oyunda karşımıza çıktı biz DLSS 3.0 testimizi Cyberpunk 2077’de gerçekleştirdik. Cyberpunk 2077’de, DLSS kapalıyken 4K çözünürlükte Ultra ayarlarda 50 FPS düzeyinde alıyorken, DLSS 3.0 ile birlikte 150 FPS düzeyinde bedeller elde ettik. 

Ada Lovelace mimarisinde yer alan optik hızlandırıcı, iki ardışık oyun içi kareyi tahlil ederek çalışıyor. İki ardışık oyun karesinin tahlil edilmesi sonucunda ise bir optik akış alanı oluşturuluyor. Optik hızlandırıcı; karede görünen, lakin klâsik oyun motoru hareket vektörleri tarafından modellenmeyen objeler ve öğeler için hareket vektörü bilgilerini hesaplıyor.

Bu sayede yansımalar, parçacıklar, aydınlatma ve gölgeler üzere öğelerin yapay zeka tarafından oluşturulmasında ortaya çıkan görsel uyumsuzluklar büyük ölçüde azaltılmış oluyor. Ayrıyeten optimum karşılık mühletleri sağlamak ve imgelerdeki gecikmelerin önüne geçmek ismine da Nvidia Reflex teknolojisinin de sisteme dahil edildiğini belirtelim.

Asus TUF GeForce RTX 4090

4nm teknolojisiyle üretilen AD102 GPU’sundan gücünü alan RTX 4090, 16384 shader ünitesiyle bir arada geliyor. GPU içerisindeki ünitelere bakmaya devam ettiğimizde 512 adet TMU  ve 176 ROP ünitesini görüyoruz. Ayrıyeten makine 512 tensor çekirdeği hem makine tahsili süreçlerinde hem de yapay zeka süreçlerinde bize güç sağlıyor. Ayrıyeten 128 Ray Tracing çekirdeği de ekran kartına ışın izleme üzere hususlarında güç sağlıyor.

RTX 4090, 4K oyunculuğun yanında çok yüksek sürece kapasitesine de sahip. Hem makine tahsilinin kıymetli olduğu yapay zeka süreçlerinde hem de yüksek hacimli görüntü sürece ya da gerçek vakitli sürece üzere süreçleri yüksek performansla yapmamızı sağlıyor.

RTX 4090, 4K çözünürlükte çok yüksek FPS’ler alarak 4K oyunculukta yeni bir çağ başlatıyor. Fakat RTX 4090, yalnızca oyuncular için geliştirilmiş bir ekran kartı değil. Nvidia Studio şoförleriyle bir arada pek çok güç gerektiren kurumsal işte de kullanabiliyorsunuz.

4K oyun ve yüksek render performas için olmazsa olmaz ayrıntılardan biri de yüksek bant genişliği ve görüntü belleği. İncelediğimiz ekran kartında Mikron üretimi 24 GB kapasitesinde GDDR6X bellek modülleri kullanılıyor. Bellek data yolu genişliği ise 384 bit. İnceleme konuğumuz Asus TUF RTX 4090 ekran kartı, overclock’lu model değil. Standart Nvidia’nın RTX 4090 suratlarıyla birlikte geliyor. Grafik ünitesinin standart çalışma suratı 2235 MHz iken Boost suratı ise 2520 MHz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!