YouTube

ASUS ZenBook 14 Kullanıcı Tecrübesi

Performans bilgisayarlarını çok sevsem de her kasa, her yere götürmek için gereğince hafif ve rahat değil. Burada devreye ZenBook 14 üzere laptoplar devreye giriyor. İncelemede bahsi geçen kullanım rahatlığını bir de gün içerisinde pahalandırmak gerek. Kullanıcı tecrübesini paylaştım…

ASUS ZenBook 14 inceleme videomuz…

Bu görüntüde bir günlük kullanım üzerinden kullanıcı tecrübesini paylaşırken, bir yandan da size Ultrabook konseptinin kıssasını anlatıyorum.

ZenBook serisi 2011 yılında çıkan birinci modelinden bu yana severek takip ettiğim bir laptop ailesi. Tavsiye ettiğim herkes çok mutlu kalarak, çok uzun müddet kullandı.

Seri her yıl yenileniyor. ASUS, yeni Zenbook 14 modelini dünyanın en kompakt dizüstü bilgisayarları olarak tanıtmıştı. Ben de 2019 yılının Mart ayında, yeni UX433F modelini çok severek inceledim. Artık beni kullanırken gördüğünüz laptop da bu model.

Gerek sitemizin takipçileri, gerek arkadaş etrafımız sık sık şarjı çok uzun müddet dayanan, çok hafif, derli toplu dizayna sahip ve en değerlisi yıllarca kullanabilecekleri bir iş/genel hedefli bilgisayar tavsiye etmemizi istiyor.

Özellikle 30’lu yaşlarında olan beşerler için öncelikler klasik laptop değil de Ultrabook’a yöneltiyor. Sorumluluklar ağır bastığında vakit nakit oluyor ve koşuşturmaca içerisinde insanı yormayacak, emniyetli bir bilgisayar kıymet kazanıyor.

Başlangıçta Intel’in ortaya çıkardığı Ultrabook konsepti, incecik, çok rahat taşınabilir, metalik ve şık bilgisayarların tasarlanmasına yol açtı. ASUS’un ZenBook serisi öncü modeller içinde ultrabook denildiğinde birinci akla gelen aygıtlar.

Bu aygıtlar ufak yapıları ile pek fazla masa alanı gerektirmiyor. Epeyce kalabalık bir masanın bile kenarına kondurup işinize bakabiliyorsunuz. Ofis karmaşası, meskende ortalığın dağınık olması ya da gittiğiniz kafede masanın çok ufak olması çalışmanıza pürüz olmuyor. Büyük bir dizüstü bilgisayarla bunu yapmak çok güç.

Herhangi bir yerde çalışabilmek için, kablosuz ağ temas noktası uzakta bile olsa bağlanabilmek değerli. Yeni kuşak UX433F modelinde de şimdiki AC WiFi dayanağı var. 2.4 Ghz bandı çok kalabalıksa, 5 GHz bandından da bağlanmak mümkün oluyor. Ağ performansı çok kıymetli, çünkü neredeyse her işimiz artık internet üzerinden görülüyor.

Elbette ufak olması yetmiyor, çalışırken klavyesinin rahat olması gerekiyor. Şahsen tuşlardan mutluyum, epey süratli yazabiliyorum. Rahat bir suram, süratli bir ilişkiden sonra devreye bu sefer öteki istekler giriyor. Batarya gücüyle çalışırken de kâfi performansı verebilmesi gerekiyor.

Mesela ok fazla Chrome sekmesi açmak, çokça RAM tüketiyor. Evrak sıkıştırma ve açma süreçleri ise işlemci gücü gerektiriyor. Büyük evrakların süratli açılabilmesi için işlemci, RAM ve süratli depolama gerekiyor. Yeni kuşak SSD’ler burada akıcı çalışma için kritik kıymet kazanıyor.

Elbette devasa masaüstü iş istasyonlarının performansını bu ufaklıktan beklemiyoruz. Ama kullanıcı olarak beklediğimiz ofis işlerinde daima süratli olması. Yıllar evvel piyasaya çıkan ve sonra ortadan kaybolan Netbook çeşidi bilgisayarlar bu performansı bize verememişti. Ultrabook konsepti ise, inceliğin yanında performans da sunabildiği için kalıcı oldu. UX433F ve yeni jenerasyon ZenBook’lar süratli açılıyor, süratli kapanıyor, iş yapmaya imkan sağlıyor.

ZenBook, ofisten çıkıp bir toplantıya giderken el çantasına ya da sırt çantasına koyduğunuzda yükü çok güzel bir bilgisayar. Kendisini de, adaptörünü de taşımaya üşenmiyorsunuz. Ayrıyeten Windows Hello sayesinde, girdiğiniz toplantı salonunda ya da kafede birileri bakarken şifrenizi tuşlamak zorunda değilsiniz. Bilgisayar sizi tanıyıp otomatik açılıyor.

Günü dışarıda geçirmeniz gerekiyorsa, pil ömrü sayesinde ofise dönme ya da priz arama telaşı olmadan saatlerce kullanabiliyorsunuz. Bilgisayar dünyasında en kıymetli ögelerden bir tanesi de, bir aygıtı kullanmanın ne kadar kolay, ne kadar esnek olduğudur. ZenBook 14 modeli de her açıdan bunu sağlıyor.

Bir günlük kullanıcı tecrübesini paylaşırken aslında bunu göstermek istedim. Ağır laptopların tersine taşımaya üşenmeyeceğiniz, her an elinizin altında olacak, pili uzun dayanan, toplantıda masada şık duracak bir Ultrabook, çağdaş taşınabilir bilgisayarların gerçek gücünü çok âlâ sergiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!