Teknoloji

Bitcoin’in altınla korelasyonu son bir yılın en yüksek seviyesinde!

Uzun müddettir Bitcoin ( BTC ) üzere büyük kripto para ünitelerinin yerleşik varlık sınıfları ile korelasyonu, son vakitlerde artış gösteren altın ile korelasyonu da dahil olmak üzere tüccarlar ve yatırımcılar tarafından incelenmiştir.

Bitcoin’in altınla korelasyonu son bir yılın en yüksek seviyesinde!

Kripto piyasası tahlil platformu Kaiko Veri , 3 Ekim’de yayınlanan bilgi özetinde , geçen hafta Bitcoin ile altın ortasındaki korelasyonun bir yıldan fazla bir müddetin en yüksek düzeyine ulaştığını belirtti.

Bitcoin’in altınla münasebeti. Kaynak: Kaiko Verileri

Fiyatları etkileyen dış faktörler

Bilgilendirmenin müelliflerine nazaran, hem amiral gemisi dijital varlık hem de kıymetli metal bu yıl kıymetli düşüşler yaşadı:

“Yılın birinci çeyreğinde Rusya-Ukrayna ihtilafından büyük ölçüde yararlandıktan sonra altın tüm kazanımlarını kaybetti ve şu anda YTD’de %10 düşüşte. Bitcoin ayrıyeten bu yıl global para siyaseti sıkılaştırmasının sürüklediği çift haneli sayıları düşürdü.”

Bunun da ötesinde, “çekirdek enflasyonun daima yüksek kalmasına” karşın, “altın inançlı liman varlığı, yani ekonomik gerileme devirlerinde pahasını muhafazası yahut paha kazanması beklenen bir varlık” olarak hareket etmekte başarısız oldu.

Bitcoin ve altın vs dolar

Yılın büyük kısmında iki emtia ortasındaki korelasyon küçük olmasına karşın, platform doların güçlenmesinin artık her ikisini de olumsuz etkilediğini ve sonuç olarak ikisi ortasındaki korelasyonu artırdığını açıkladı:

“Geçen yıl boyunca, Bitcoin, negatif 0.2 ile müspet 0.2 ortasında salınan korelasyonu ile çoğunlukla altınla ilgisiz oldu. Lakin ABD Doları, hem kriptoyu hem de altını olumsuz etkileyerek güçlenmeye devam ettikçe, iki varlık ortasındaki korelasyon değişti.”

Yasal İhtar: Bu sitedeki içerik yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom