Teknoloji

Boeing uçak kazaları için kesenin ağzını açıyor

Ajans, Boeing’in 737 Max uçağının karıştığı kazalarla ilgili olarak “maddi olarak aldatıcı kamuoyu açıklamaları” yaptığını tespit etti. Şirketin eski CEO’su Dennis Muilenburg da suçlamaları çözmek için 1 milyon dolar ödeyecek. SEC, Boeing ve Muilenburg’un federal menkul değerler maddelerinin dolandırıcılıkla uğraş kararlarını ihlal ettiğini tez etti. Ajansın bulgularını ne kabul ettiler ne de reddettiler.

SEC, Ekim 2018’de 189 kişinin vefatına neden olan birinci kazadan sonra, Boeing ve Muilenburg’un durma önleyici Hareket Özelliklerini Artırma Sisteminin (MCAS) devam eden bir güvenlik tasası oluşturduğunun farkında olduklarını argüman etti. Lakin şirket, halka 737 Max’in “gökyüzünde uçmuş rastgele bir uçak kadar güvenli” olduğunu söyledi.

SEC, yaptığı açıklamada, Mart 2019’da 157 kişinin öldüğü ikinci bir kazanın akabinde, şirket ve Muilenburg, “aksi bilgilerin farkında olmalarına karşın, MCAS ile ilgili sertifikasyon sürecinde rastgele bir kayma yahut boşluk olmadığını” sav etti. Kazaların akabinde, tüm 737 Max uçakları 18 aydan fazla bir müddet yerde kaldı.

Boeing uçak kazaları için kesenin ağzını açıyor

SEC Lideri Gary Gensler, “Bu iki uçak kazasının yol açtığı trajik can kaybını tanım edecek hiçbir söz yok.” dedi. “Kriz ve trajedi vakitlerinde, halka açık şirketlerin ve yöneticilerin piyasalara tam, adil ve gerçeğe uygun açıklamalar yapması bilhassa kıymetlidir. Boeing Şirketi ve eski CEO’su Dennis Muilenburg, bu en temel yükümlülüğünde başarısız oldu.”

Boeing, CNN’e verdiği demeçte, muahedenin “SEC’in 737 Max kazalarıyla ilgili mevzularda daha evvel ifşa ettiği soruşturmayı büsbütün çözdüğünü” söyledi. “Bugünkü mutabakat, şirketin 737 Max kazalarıyla ilgili kıymetli yasal meseleleri hissedarlarımızın, çalışanlarımızın ve öbür paydaşlarımızın çıkarlarına en yeterli biçimde hizmet edecek formda sorumlu bir formda çözme uğraşının bir modülüdür.”

Boeing, cezai suçlamalardan kaçınmak için daha evvel Adalet Bakanlığı ile 2,5 milyar dolarlık bir muahedeye vardı. Geçen yıl, büyük bir heyet Boeing’in eski baş teknik pilotu Mark A. Forkner’ı dolandırıcılık suçlamalarıyla suçladı. Kazalarla ilgili olarak cezai iddianameyle karşı karşıya kalan tek Boeing çalışanı olan Forkner, 737 Max’in kıymetlendirilmesi ve sertifikalandırılması sırasında FAA’nın Uçak Kıymetlendirme Kümesini aldatmakla suçlandı. Bu yılın başlarında dört günlük bir yargılamanın akabinde bir heyet, Forkner’ı hatasız buldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - İstanbul Eşya Depolama - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!