Teknoloji

Boston Dynamics’den savaş robotu üretilmesi hakkında açıklama!

Boston Dynamics geçtiğimiz periyotlarda ürettiği robot Atlas ile gündeme gelmişti. Atlas robot insan üzere parkurlardan atlamak üzere yeteneklere sahipti. Lakin robotların gelişmesi insanların akıllarına savaş robotlarının gelip gelmeyeceği sorusunu getiriyor. Şirket artık bu mevzuda bir açıklama yaptı.

Atlas, bir asker olarak asla gelmeyecek. Üretimcileri Boston Dynamics ve öteki beş sanayi önderi Perşembe günü, hepsinin imzaladığı bir açık mektuba nazaran robotlarının silahlandırılmasına müsaade vermeyeceklerini duyurdular.

Boston Dynamics’den savaş robotu üretilmesi hakkında açıklama!

Agility Robotics, ANYbotics, Clearpath Robotics, Open Robotics ve Unitree Robotics, muahedede Boston Dynamics’e katıldı. Küme, “Uzaktan yahut otonom olarak çalıştırılan, halka yaygın olarak sunulan ve insanların yaşadığı ve çalıştığı daha evvel erişilemeyen yerlere gidebilen robotlara silah eklemenin yeni ziyan riskleri ve önemli etik meseleler doğurduğuna inanıyoruz” dedi. “Bu yeni yetenekli robotların silahlandırılmış uygulamaları, topluma getirecekleri muazzam yararlara ziyan verecek halde halkın teknolojiye olan itimadını de zedeleyecek.”

Grup “ticari olarak mevcut robotları silahlandırmak için eforlarını ilan eden az sayıda insanın neden olduğu artan kamuoyu endişesine” atıfta bulundu. Açıklamalara nazaran şirketler asla savaş robotu yapmak üzere planlara sahip değil.

Bu hedefle sanayi kümesi, “gelişmiş mobiliteye sahip genel emelli robotlarımızı yahut gelişmiş robotik sağlayan geliştirdiğimiz yazılımları silahlandırmayacağına ve oburlarının bunu yapmasını desteklemeyeceğine” kelam verdi. Ayrıyeten, mümkün olduğunda müşterilerinin satıldıkları platformları daha sonra silah haline getirmelerine de müsaade vermeyecekler.

Grup, “Ayrıca, bu riskleri azaltabilecek yahut azaltabilecek teknolojik özelliklerin geliştirilmesini araştırma kelamı veriyoruz” sözlerini de ekledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!