Teknoloji

Bu site atalarınızın eski fotoğraflarını renklendirecek

Emil Wallner isimli İsveçli bir araştırmacı, yakın vakitte yapay zeka kullanarak siyah beyaz fotoğrafları otomatik olarak renklendiren Palette.fm adlı fiyatsız bir web sayfası yayınladı. Palette.fm, fotoğrafları sınıflandırmak için ve fotoğraflardaki objelerin renkleri için iddialarına rehberlik eden bir yapay zeka modeli kullanıyor. Wallner, “Renklendirme oluşturmak için fotoğraf ve metni kullanan özel bir yapay zeka modeli yaptım, bir model metni oluşturur daha sonra başkası ise renklendirmeyi oluşturmak için resmi ve metni alır.” diyerek geliştirdiği teknolojiyi açıkladı.

Bir fotoğraf yükledikten sonra, sitenin arayüzü, fotoğrafta gördüğünü düşündüğü şeye dair varsayımı bir renklendirme yapar. Yapılan renklendirme beğenilmez ya da güzelleştirilmek istenirse, evvelce ayarlanmış renk filtrelerinden rastgele biri seçilebilir ya da renklendirme modelini yönlendiren başlığı kendiniz düzenlemek için kurşun kalem simgesine tıklayarak yeni yönlendirici sözler belirleyebilirsiniz.

Test etmek için üzerinde küçük kırmızı meyvesi olan bir bitkinin fotoğrafını çektik ve Photoshop kullanarak rengini siyah beyaz yaptık. Akabinde siyah beyaz sürümü siteye yükledik ve Palette.fm‘in sağladığı evvelden hazırlanmış filtreleri seçmeyi denedik. Uygun bir filtre bulduktan sonra, sahnedeki objeleri tanımlayarak renkleri güzelleştirmek için örnek metni düzenledik. Sonuç olarak çektiğimiz fotoğrafa uzak olmayan renkte bir manzara elde etmeyi başardık.

Palette.fm şimdilik ücretsiz bir hizmet olarak sunuluyor, fakat Wallner, fiyatlı bir seçenek eklemeyi planladığını açıkladı. Yüklenen fotoğrafların saklılığı konusundan bahsetmek gerekirse, Palette.fm sitesinde “Resimlerinizi saklamıyoruz” sözü bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!