Teknoloji

COVID-19 sonrası beklenmeyen yan etki! Saçlarınız dökülüyorsa dikkat…

Olası COVID-19 yan tesirlerinin listesine neredeyse her gün yeni bir bulgu daha ekleniyor. Bu kapsamda artık yeni bir yan tesir daha ortaya çıktı. Görünüşe nazaran Covid-19 sonrası saç dökülme sorunu yaşayanlar artıyor. Bu muhtemel kalıcı sıkıntılar ortasında, pandeminin erken devirlerinde ortaya çıkan ve birçok insanı şaşkın ve telaşlı bırakan rahatsız edici bir yan tesir olan COVID-19’dan sonra saç dökülmesi yer alıyor.

COVID-19 ile ilgili birçok şey hala gizemini koruyor olsa da, bildiğimiz biçimiyle hayatı büsbütün değiştiren hastalığa dair anlayışımız, virüs sonrası saç dökülmesi de dahil olmak üzere büyüyor.

Dermatologlara ve gelişen bilimsel araştırmalara nazaran, COVID-19 sonrası saç dökülmesinin sebepleri araştırılıyor. Yeterli haber şu ki, birden fazla insan için COVID-19 sonrası saç dökülmesi kalıcı değil. Burada dermatologlar, COVID-19 ile saç dökülmesi ortasındaki ilişkiyi ve bu eşsiz dökülme çeşidini yaşıyorsanız neler yapabileceğinizi açıklıyor.

COVID-19 sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer?

Birçok farklı saç dökülmesi tipi ve sıkıntıya katkıda bulunabilecek çok sayıda faktör var. COVID-19 sonrası görülen saç dökülmesi çoklukla bir gerilim etkenine karşılık olarak saçın döküldüğü bir durum olan telogen effluvium yüzünden yaşanıyor. Genelleştirilmiş saç dökülmesinin en yaygın tipi olan telogen effluvium, sırf virüsler tarafından tetiklenmez, birebir vakitte birtakım ilaçların, beslenme yetersizliklerinin, hormonal anormalliklerin ve gerilimli olayların bir yan tesiri olabilir

Kurul onaylı dermatolog, saç ekimi cerrahı ve saç onarım uzmanı Craig Ziering, SELF’e “Bu, lokalize saç dökülmesinin en yaygın nedenidir ve ekseriyetle erkek yahut bayan tipi kellik olarak adlandırılır” diyor. Hastalığı atlattıktan sonra bedende virüsün bıraktığı gerilim izi azaldıkça dökülme sorununun de geçmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/