Teknoloji

Covid ile ilgili yeni bulgu! Bayanlar risk altında

Hayatımıza girdiğinden beri tüm normalleri değiştiren Covid-19 ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Yeni bir inceleme, bayanların uzun periyodik COVID-19 semptomları yaşama mümkünlüğünün erkeklerden değerli ölçüde daha yüksek olduğunu gösteriyor. Johnson & Johnson’ın Bayan Sıhhati Baş Tıbbi Sorumlusu Ofisi’nden araştırmacılar, 1,3 milyon hastayı içeren çalışmalardan elde edilen dataları tahlil etti.

Current Medical Research and Opinion mecmuasında Salı günü yayınlanan sonuçlar, bayanların uzun vadeli COVID geliştirme mümkünlüğünün erkeklere nazaran %22 daha fazla olduğunu gösterdi. Muharrirler bir haber bülteninde, “COVID-19’un temel cinsiyet farklılıkları hakkında bilgi, her iki cinsiyetin potansiyel farklı tedavi gereksinimlerini kapsayan ve bunlara hassas tesirli tedavilerin ve halk sıhhati müdahalelerinin tanımlanması için çok kıymetli.” sözlerini kullandı.

Covid ile ilgili yeni bulgu! Bayanlar risk altında

Uzun vadeli COVID, enfeksiyonu temizleyen hastalarda güzelleştikten sonra hala dört haftadan fazla süren semptomlar olduğunda ortaya çıkıyor. Kimi durumlarda, bu semptomlar aylarca hatta yıllarca devam edebilir. Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezlerine nazaran hastalar yorgunluk, nefes almada zorluk, baş ağrısı, beyin sisi, eklem ve kas ağrısı ve devam eden tat ve koku kaybı üzere çeşitli kalıcı semptomlar yaşayabilir.

İnsanların uzun periyodik COVID geliştirmesine neyin neden olduğu muhakkak değil fakat uzmanlar ortasında virüsün bedende kalması, virüsün neden olduğu hudut yollarında hasar ve enfeksiyon sonrasında bağışıklık sisteminin faal kalması üzere çeşitli teoriler var.

Bu ortada, erkeklerin akut böbrek hasarı üzere böbrek rahatsızlıklarına sahip olma mümkünlüğü daha yüksek olarak not edildi. Erkekler ve bayanlar ortasında sadece COVID-19 enfeksiyonu sırasındaki semptomlar farklı değildi, tıpkı vakitte uzun müddetli COVID-19’un gelişmesinden sonra semptomlar da farklı. Bayanlar için, yorgunluk da dahil olmak üzere uzun vadeli semptomların oranları daha yüksek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi