Teknoloji

Disketler Hala Makul Alanlarda Kullanılmaya Devam Ediyor

1990’lar ve hatta 2000’li yılların başlarında birçok alanda disketler kullanılıyordu. SSD’ler, USB şoförler ve hatta CD’lerden evvel bilgisayar dünyasına disketler hakimdi. Okurlarımızın büyük bir kısmı daha evvel disketleri görmemiş yahut kullanmamış olabilir. Floppy disklerin evresi biteli çok oldu, lakin yeniden de kimi kesimlerde kullanılmaya devam ediyor: havayolları.

Floppydisk.com’un kurucusu Tom Persky, “disklerin zamanı geçti” üzere bir fikre katılmıyor. Tom, eski teknolojiyi kullanmaya devam edenler için disketleri tertipli olarak onarıyor, geri dönüştürüyor ve satışını yapıyor. Aşağıda görebileceğiniz üzere, web sitesi eski yıllardan kalma sayfalara emsal bir dizayna sahip.

Tom Persky, endüstriyel şirketlere hala çok sayıda disket sattığını söylüyor:

1990’larda olduğunuzu ve büyük bir endüstriyel makine inşa ettiğinizi hayal edin. Bu makineyi 50 yıl dayanacak biçimde tasarlarsınız ve mevcut en yeterli teknolojiyi kullanmak istersiniz.

Örneğin tıp alanında icat edilen kimi aygıtlar hala disket kullanmaya devam ediyor. Ayrıyeten kimi meraklılar, hobi olarak aygıtlarla uğraşan şahısların yüksek ölçülerde disket satın aldığı söyleniyor. Havacılık bölümünde ise önemli ölçülerde satın alımlar yapılıyor.

IBM, 1973 yıllarında disketleri tedarik etmeye başladığında bu çeşit çıkarılabilir depolama üniteleri tanınan olmaya başlamıştı. Bu popülerlik o kadar arttı ki, Japon devlet kurumları bilgileri disketlere ve vakitle CD-ROM’lara yazmak için kimi kurallar koydu.

Görünüşe nazaran kural hala geçerli, bu nedenle yetkililer bugüne kadar bilgi göndermek için e-postalar yahut bulut depolama hizmetleri yerine disketleri ve CD-ROM’ları kullanıyordu. Fakat Japonya’nın birtakım yetkilileri ilerleme vaktinin geldiğini düşünüyor. Japonya’nın Dijital İşler Bakanı Taro Kono, “Bu günlerde disketleri nereden satın alabilirsiniz? Bu kuralları derhal değiştireceğiz.” diyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/