Teknoloji

Dünya bu güce hazır değil! NVIDIA o kartı rafa kaldırıldı

NVIDIA, 20 Eylül’de düzenlediği GTX 22 aktiflikte oyuncuların uzun vakittir beklediği yeni GeForce RTX 4000 serisi ekran kartlarını tanıttı. Ada Lovelace mimarisini temel alan bu yeni aygıtlar, seleflerine kıyasla beklenenin çok daha üzerinde performans vadediyor. Bugün ise bilgisayar yakacak kadar güçlü RTX 4090Ti modelinin rafa kaldırıldığı ortaya çıktı.

NVIDIA GeForce RTX 4090Ti/Titan 2×16 pin ilişkisi ile güç kaynağını eritti!

NVIDIA, dünyanın en güçlü ekran kartı unvanını selefinin Ti modelinden alan GeForce RTX 4090’ı tanıttı. Beklenenin tersine yıldan yıla performans artışı yüzde 20 ila 30 ortasında değil, 2 ila 4 kat ortası oldu. Doğal kimi performans testlerinde 1.3 ila 1.5 kata kadar düşebiliyor. Ancak RTX 3090 değil, Ti modeli ile kıyaslandığını belirtelim.

Üstelik ışın izleme özelliği açıldığında FPS 30’un altına düştüğü için tabiri caizse oynanamaz hale gelen oyunlarda da yeni DLSS 3 ile birlikte 2 ila 4 kat ortası bir FPS artışı gözlemleniyor. Yani GeForce RTX 4090 hem donanımsal hem de yazılımsal olarak bir evvelki seriyi ve mevcut rakiplerini piyasadan silip attı.

Bugün ortaya çıkan sızıntılara nazaran NVIDIA’nın elinde nükleere muadil öbür bir ekran kartı daha var. Bu da yıl sonu yahut önümüzdeki yılın birinci çeyreğinde piyasaya sürmeyi hedeflediği RTX 4090Ti/Titan modelinden oburu değil.

Fakat bu kart hiçbir vakit piyasaya sürülmeyebilir. Çünkü belirtilene nazaran 600W ila 700W ortası bir TDP kıymetine sahip. Bu gücü çekebilmek için de güç kaynağına 2×16 pin formunda kontağının sağlanması gerekiyor.

Soğutma bloğu ile birlikte de 4 blokluk alan kapladığı söyleniyor. Yani hem fizikî hem güç tüketimi hem de performans manasında devasa bir kart ile karşı karşıyayız. Lakin şimdi günümüz sistemlerinin bu karta hazır olmadığı belirtiliyor. Hatta NVIDIA’nın GDDR7 dayanağını bekleyip sonrasında kartı satışa sunduğunu görebiliriz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!