Teknoloji

Efsane oyun The Last of Us Part 1 (PS5) mercek altında! Yepisyeni bir oyun tecrübesi

PS3’ün kapanış oyunlarından biri olarak çıktığı periyoda damga vuran imal PS4 neslinin başlarında ise The Last of US Remastered ismiyle konsollarımıza konuk oldu. Artık de Sony’nin yeni, her ne kadar konsol çıkalı birkaç yıl olsa da, oyun konsolu PS5’te ise The Last of Us Part I ismiyle bir defa daha üretim karşımıza geliyor ve tıpkı PS3 ile PS4’te olduğu üzere, bir sefer daha konsolun yayınlandığı devirdeki en başarılı üretimlerinden biri olmayı başarıyor.

Şu bir gerçek ki, birinci The Last of Us oyununu bugün dahi açıp oynasanız, oyun yaşlanmasına karşın, oynanabilirliğini koruyor ve oyunu rahatsızlık duymadan oynayabilirsiniz. Lakin elinizde yeni jenerasyon bir konsol var ve o konsola yaraşır bir oyun oynamak gibisi de olamaz. İşte bu noktada, şayet daha evvelden The Last of Us oynamamışsanız ya da oyunu tekrardan oynamayı düşünüyorsanız The Last of Us Part I mükemmel bir fırsat.

Oyunun öyküsüne fazla değinmek istemiyorum. Kısaca üretimde zombilerin olduğu, oyunun üretimcileri her ne kadar oyundaki mutasyona uğramış varlıklara zombi demese de nizamın bozulduğu, çeteleşmiş insanların cirit attığı bir dünyada, hayatta kalmaya çalışan, adeta bir baba-kız haline gelen ikilinin seyahatinde, onlara yardımcı oluyoruz.

The Last of Us Part I tekrar üretim olması nedeniyle, evvelki iki versiyonuna kıyasla çok daha gelişmiş grafikler ile karşımıza geliyor. Oyundaki yansımalar, etraf kaplamaları ve tansiyon üretimlerinin olmazsa olmazı ışık oyunları çok daha ayrıntılı hale gelmiş ve bu görsel gelişmeler kendinizi oyunun atmosferine çok daha rahat kaptırmanıza imkan tanıyor.

Yapımcılar birinci oyunun tenkitlerinden biri olan yapay zeka meselelerine da el atmayı ihmal etmemişler. Lakin The Last of Us Part II üzere zeki NPC’ler ile müsabakayı da beklememenizde fayda var. Saklılık gerektiren kimi anlarda AI dostlarınızın adeta bando mızıka çalar üzere kendilerine afişe etmeleri ve fark edilmemeleri üzere gerçeklikten uzak sahneler ise bu oyunda da maalesef varlığını sürdürüyor.

Peki bu oyunu kimlere tavsiye ederiz? Hasılı herkese, lakin yeniden de ayrıntı vermek gerekirse, serinin birinci oyununu PS3’te oynadıysanız ya da remastered versiyonunu çıktığı devirde bitirdiyseniz, yani kısaca oyunu oynayalı yıllar olduysa ve oyunu oynadığınız devirde zevk aldıysanız, The Last of Us Part I’i kesinlikle deneyimlemeniz gerekli. İnanın, pişman olmayacaksınız. Şayet daha evvel hiç bu seri ile tanışmadıysanız ve aksiyon/gerilim üretimlerinden hoşlananlardansanız da bu imal tam size nazaran.

Yazının başında da dediğimiz üzere. The Last of Us PlayStation platformuna damga vurmaya devam ediyor. Umarım Naughty Dog ortayı fazla açık tutmaz da The Last of Us Part III ile de bir defa daha konsollarımıza konuk olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!