Teknoloji

Tesla Optimus Prototipi Tanıtıldı

Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla Yapay Zeka Günü 2022 aktifliği sırasında kimi yapay zeka yazılımlarını ve sensörlerini arabalarının Autopilot şoför yardım özellikleriyle paylaşan Optimus robotun prototipini gösterdi.

Musk’a nazaran, bu prototip canlı olarak gösterilenden daha fazlasını yapabilecek nitelikte. Ünlü teşebbüsçü insansı robotun muhtemelen 20.000 dolardan daha düşük bir fiyata piyasaya çıkacağını kestirim ediyor. Ayrıyeten şirketin elektrikli otomobiller için tahrik üniteleri üretme tecrübesi, robot için gerekli olan yapay zeka ve aktüatör üretimini de destekleyecek.

Tesla’nın tasarımı ile başka etkileyici insansı robotlar ortasındaki fark, şirketin Optimus isimli robotunu seri üretecek olması ve rakiplerinden çok daha gelişmiş olması.

Etkinlikte sahneye iki Teska Bot çıktı. Birinci yürüyen model, kullanıma hazır mekanik aktüatörlerle yapıldı. Kelam konusu robotun bacakları ve parmakları Tesla’nın kendi aktüatörleri tarafından denetim edilirken, ikinci robot ise şimdi yürüyemiyor. Bir görüntüde robotlar kutuları toplamak ve belden döndürmek de dahil olmak üzere daha fazlasını yapabiliyordu.

İlk robot, bir ayağını başkasının çabucak önüne koyarak yavaş, karışık bir süratte yürüdü. Ayrıyeten robot belinden dönebiliyor ve esneyebiliyordu. Gövdesi çoğunlukla yeşil LED’lerle süslenen robotun göğsünde işlemcileri soğutmak için çift fanlı bir sistem mevcut.

İkinci Optimus prototipi 73 kg yükünde. Prototip, Tesla’nın FSD ismi verilen otonom araç teknolojisine güç veren tıpkı bilgi süreç donanımının farklı bir versiyonunu kullanıyor. Prototip üzerindeki pil grubunun 2,3 kilovat saat kapasiteye sahip olduğu ve tam bir günlük çalışma için eksiksiz olduğunu belirtiliyor. Robot otururken yaklaşık 100 watt ve süratli yürürken 500 watt güç tüketiyor.

Musk, robotların iş başında olmasıyla iktisadın yeni bir çağa gireceğini söylüyor ve sahiden bildiğimiz biçimiyle medeniyetin temel bir dönüşümü olduğunu sav ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom