Teknoloji

Oyuncu Monitörü Pazarı Uzun Ortadan Sonra Yavaşlıyor

Yıl boyunca ekran kartı, SSD, RAM ve işlemci üzere bileşenlerin satışlarında gerileme yaşandığını yazdık. Tahlillere nazaran bilgisayar pazarında satış sayıları 2022 ve hatta 2023 yılı boyunca düşmeye devam edecek. Doğal olarak, PC satışları zayıfladıkça etraf bileşenlerinin satışları da olumsuz etkileniyor. Pazar araştırma şirketi TrendForce‘a nazaran oyuncu monitörü satışları geçen yıla kıyasla %10 düşerek 20.5 milyon adet olacak.

Yükselen enflasyon, tüketici elektroniği pazarını da etkileyen sakinlik ve savaş üzere etkenlerden daima bahsediyoruz. Oyuncu monitörlerini etkileyen bir başka faktör ise yeni jenerasyon ekran kartlarında yaşanan birtakım gecikmeler.

Monitör pazarı 2019, 2022 ve 2021 yılında güçlü bir büyüme kaydetti. Grafikten 2022 yılı için öngörülen düşüşe bakabilirsiniz. Bu yıl berbat sonuçlanacak, fakat 2023 yılında oyuncu monitörlerinin tekrardan büyüyen bir pazar segmenti haline gelmesi bekleniyor.

TrendForce, 2023 yılına kadar kavisli oyun monitörlerinin popülaritesinin artmaya devam edeceğini söylüyor. 2021’de kavisli oyun monitörleri sevkiyatların %41’ini oluşturuyordu. Bu oran iddialara nazaran 2023 yılında %46’ya kadar yükselecek.

Panel teknolojilerine geçiş yapalım. En tanınan panel çeşidi olan VA (Vertical Alignment), %48 oranla çok sayıda ekranda kullanılıyor. VA’yı %43 ile IPS (In-Plane Switching) ve %9 ile TN (Twisted Nematic) panel tipi takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!