Teknoloji

El Salvador vatandaşları Bitcoin’den umudu kesmiş!

El Salvador, Bitcoin’i ( BTC ) yasal bir ihale olarak kabul eden dünyadaki birinci ülke olduktan bir yıldan biraz daha uzun bir mühlet sonra , siyaset birden fazla sakin ortasında tanınan değil üzere görünüyor.

El Salvador vatandaşları Bitcoin’den umudu kesmiş!

Barrons’un 18 Ekim’de bildirdiğine nazaran, Orta Amerika Üniversitesi (UCA) tarafından yapılan araştırma, El Salvador sakinlerinin yaklaşık %77’sinin Bitcoin’in benimsenmesinin başarısız olduğuna inandığını gösteriyor.

İlginç bir formda, çalışma, hükümetin Bitcoin ve kripto para ünitelerini popülerleştirme uğraşlarına karşın, sakinlerin %75,6’sının genel dijital varlık piyasasının değerli ölçüde düştüğü 2022’de dijital varlıkları hiç kullanmadıklarını belirtti.

Ayrıca, Lider Nayib Bukele giderek daha fazla Bitcoin biriktirirken, iştirakçilerin %77’si hükümetin Bitcoin satın almak için kamu fonlarını harcamayı bırakması gerektiğini belirtti.

UCA rektörü Andreu Oliva, “Hükümetin en sevilmeyen tedbiri [Bitcoin yasal ihalesi], en çok eleştirilen ve en çok güzel karşılananı” dedi.

Havalede daha az kripto kullanılıyor

Politikayı benimserken, El Salvador’un maksatlarından biri, klâsik bankalardan kaçmak için konuta para göndermeyi kolaylaştırmaktı . Bilhassa, havaleler ülke iktisadının merkezinde yer alıyor ve El Salvador’un gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.

Bununla birlikte, bu yıl Eylül ayında Salvador Merkez Bankası’ndan alınan datalar, tüm havalelerin %2’sinden daha azının kripto para üniteleri içerdiğini ortaya koydu.

El Salvador, varlığın boğa koşusunun tepesinde Bitcoin’e girişti ve geçen yıl Ekim ayında neredeyse 69.000 $ ile tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı. Bununla birlikte, 2022’de Bitcoin tarafından yapılan değerli düzeltmenin akabinde El Salvador, hükümetin politikayı bilakis çevirmesi için artan davetler ortasında kayıplarla karşılaştı ve Lider Bukele meydan okumaya devam etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
film sitesi - piar ne demek - bir finansçı - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al - slot siteleri - canlı casino siteleri