Teknoloji

Elon Musk’ın başı büyük dertte! Servetini kaybedebilir

Gündemden düşmeyen ve son vakitlerde yaptığı Twitter ataklarıyla konuşulan Elon Musk’ın başı belada. Ünlü milyardere 2018 yılında sahibi olduğu elektrikli araba şirketi Tesla’dan elde ettiği gelir nedeniyle dava açıldı. Hukukçular, davanın Musk için güçlü geçeceğini ve servetinin büyük bir kısmının risk altında olduğunu düşünüyor.

Elon Musk, 2018 yöneticisi olarak birtakım taahhütler verdi. Yapılan muahedeye nazaran Tesla, verilen on iki kelamın de tutulması karşılığında ünlü milyardere pay senedi verecekti. O devirde yapılan hesaba nazaran 56 milyar dolar düzeyindeydi.

Musk, Model 3 üretimiyle birlikte Tesla’nın bedelini 50 milyar dolardan 650 milyar dolara çıkardı ve 12 gayeden 11’ini tutturdu. Bunun üzerine şirket, kelamını tutarak Musk’a başarısı karşılığında 56 milyar dolar bedelinde pay senedi verdi. Lakin Musk’ın pek de dürüst bir insan olmadığı ve kendi şirketini kandırdığı tez edildi.

Mahkemeye neden olan tezlere nazaran Elon Musk, kelam konusu 12 gayesi daha evvelden hesaplayarak hareket etti. Planlamasını hakikat yapan ünlü milyarder, zati tutacağını bildiği kelamlar verdi. Tesla İdare Şurası ise bu durumun farkında olmasına karşın ödeme yapmayı kabul etti.

Davayı açan Richard Tornetta birebir vakitte Elon Musk’ın part time (yarı zamanlı) CEO’luk yaptığını ve mutabakata nazaran Tesla’ya yeteri kadar odaklanmadığını savunuyor. Avukatlar, Musk’ın 2018 yılında Çarşamba ve Cuma günleri Tesla’da, Pazartesi ve Perşembe günleri ise roket şirketi SpaceX’te çalıştığını belirterek, part time CEO olarak tanımladılar.

Tornetta, dava sonucunda kendisi için hiçbir ödeme istemiyorken, Tesla’nın Elon Musk’a ödediği 56 milyar doların iptal edilerek şirkete geri ödenmesi gerektiğini savunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - Betgol kirala - Ronabet kirala - Totobo kirala - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom