Teknoloji

Ender bulunan pembe elmas rekor fiyata satıldı

Adını Kraliçe II. Elizabeth‘e düğün armağanı olarak verilen bir diğer pembe elmastan alan 11.15 karatlık Williamson Pink Star (Pembe Yıldız) elması, dün Sotheby’s Hong Kong tarafından açık artırmada ismi açıklanmayan bir alıcıya 453 milyon Hong Kong Dolarına (57,736,078 ABD Doları) satıldı. Uzmanlar elmasın satış fiyatını 22 milyon ABD doları olarak öngörmüştü.

Müzayede konutu satışı tarihi olarak nitelerken “11.15 karat yükünde ve elmaslarda doğal olarak bulunan en az renklerden birini taşıyan Williamson Pink Star, şimdiye kadar satılan en büyük ikinci içten kusursuz, pembe elmastır” tabirlerini kullandı.

Müzayede meskeni elmasın kimyasal olarak en saf elmas çeşidi olan Tip IIa olduğunu ve bu tip elmasların ise ekseriyetle inanılmaz optik şeffaflıkta olduğunu tabir etti. Açıklamada “Williamson Pembe Yıldızı, tüm pahalı taşlar ortasında en nadide olanlardan biridir… Modifiye edilmemiş büyük pembe elmaslara rastlamak son derece nadirdir” denildi.

Düğün ikramı olarak verildi

Williamson Pembe Yıldızı olarak bilinen 11.15 karat elmas, ismini öteki iki büyük pembe elmastan aldı. Bu iki pembe elmastan 59,60 karat olanı 2017’de açık artırmada 71,2 milyon dolarlık rekor bir fiyata satıldı. 23.60 karatlık ikinci pembe elmas ise, 1947’de Kanadalı bir jeolog tarafından Kraliçe II. Elizabeth’e düğün ikramı olarak verildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!