Teknoloji

Uçaklarda AirTag yasaklanıyor! Gündeme bomba üzere düştü

Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden birisi olan Apple’ın 2021’de gerçekleştirdiği Spring Loaded lansmanında duyurduğu AirTag, kullanıcıların eşyalarının anlık pozisyonlarını takip etmelerine imkan tanıyor. Alman basını, Lufthansa’nın denetim edilen çantalarda AirTag’lere artık müsaade vermediğini bildirdi. Apple AirTag yasağı ile gündeme gelen Lufthansa, husus hakkında açıklama yaptı.

Apple AirTag, Samsung Galaxy SmartTag ve Tile üzere aksesuarlar, eşyalarda çalınma ve kayıp üzere meseleleri neredeyse ortadan kaldırdı. Bilhassa hırsızlıkları engelleme konusunda hayli tesirli olan aygıtlar, yasa dışı olaylarda da kullanılıyor.

Lufthansa, bagaj takip aygıtlarının taşınabilir elektronik aygıtlar kategorisine girdiğini ve bu nedenle Milletlerarası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) tarafından yayınlanan tehlikeli mal düzenlemelerine tabi olduğunu sav etti. Şirket, Apple AirTag’lerin de tıpkı cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar üzere uçuş esnasında kapalı olması gerektiğini belirtti.

Lufthansa, Apple AirTag sahiplerinin aygıtlarını kapalı pozisyondayken bagaj kısmına teslim edebileceklerini duyurdu. Milletlerarası Hava Nakliyatı Birliği (IATA), husus hakkında şimdi açıklama yapmadı.

Uluslararası Hava Nakliyeciliği Birliği (IATA) tarafından yayınlanan kurallarda, “Tabletinizi, cep telefonunuzu yahut dizüstü bilgisayarınızı denetim ettiğiniz bagaja koymanız gerekiyorsa, büsbütün kapalı olduklarından emin olun.” sözleri yer alıyor.

Analistler, AirTag’lerin teknik olarak şahsî elektronik aygıt olarak nitelendirilebileceğinin altını çiziyor. Bu nedenle AirTag’lerin uçuş esnasında kapalı olması gerekiyor.

Diğer havayolu şirketleri, takip aygıtlarını şimdi yasaklamadı. AirTag sahipleri, Lufthansa’nın aldığı karara toplumsal medyada reaksiyon gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/