Telefon

Eski amiral gemisi vs yeni orta segment!

Akıllı telefon almak isteyen bireyler yeni kuşak bir orta segment aygıt mı alayım yoksa geçmiş yılların amiral gemisi modellerini mi tercih etmeliyim ikileminde kalıyor. Çünkü artan teknoloji fiyatları düşünüldüğünde, pek çok kişi fiyatı 30 bin TL düzeylerini bulan üst segment aygıtlardan bakışlarını bile kaçırıyor.

Öte yandan üst segment telefonlar birinci çıktıklarında değerli olsalar da fiyatının vakitle düşeceğini ve yavaşça yeni modellere yer açmak için üretiminin durup nihayetinde piyasadan çekileceğini unutmamalıyız. Hasebiyle satışı duran eski modelleri direkt elemeliyiz. Pekala hangisini seçmek daha mantıklı?

Satın almadan evvel bilmemiz gereken avantajlar ve dezavantajlar

Giriş yahut orta segment bir aygıt almak istediğimiz vakit bu telefonda aradığımız tüm özellikleri bulamayabiliyoruz. Örneğin orta segmentte çok fazla para harcamadan en uygun performansı verecek aygıtlardan birini almak isteyen kişi, yüksek süreç gücü sebebiyle Snapdragon 860 işlemcili ve Poco X3 Pro’yu satın alabilir.

Ancak bu aygıtta 120hz ekran yenileme suratı olduğu halde Amoled ekran, kablosuz şarj ve 5G üzere özellikleri bulamayacaktır. Bu durum aslında epey olağan. Zira giriş ve orta segment aygıt satın alırken tam da bu sebeple gereksinimlerimizi ve beklentilerimizi evvelce belirlemeliyiz.

Örneğin fotoğrafçılığı seviyorsanız uygun bir kameraya sahip akıllı telefon seçmeniz daha mantıklı olacaktır. Fakat devamlı seyahat eden biri için batarya kapasitesi yüksek yahut 50W ile 100W ortası bir güçte süratli şarj olabilen aygıtlara yönelmek daha mantıklı olacaktır.

İşte tam da bu sebepten ötürü amiral gemisi aygıtlar alt segmentlerin önüne geçiyor. Ekranın, işlemcinin, kameranın hasılı her şeyin en güzeli bu telefonlara konuluyor. Bu sebeple fiyatları da daha kıymetli oluyor. Fakat eski jenerasyon amiral gemisi aygıtlar ile yeni jenerasyon orta segmentler bir ortaya geldiğinde işler değişebiliyor. Gelin birlikte bu iki klasmanda bulunan aygıtların avantajlarına ve dezavantajlarına bakalım.

Ekran kalitesi

Bir iki yıl öncesinin amiral gemisi telefonları bile muhtemelen günümüzün orta segment aygıtlarının pek birçoklarından daha kaliteli bir ekrana sahip olacaktır. Örneğin 6 yaşında olan Samsung Galaxy S7 Edge bile 2K çözünürlüğe sahip AMOLED bir panel kullanıyor. Öte yandan günümüzün pek çok giriş ve orta segment telefonda hala IPS LCD yahut düşük kalite AMOLED ekran görüyoruz.

Ancak ekran yalnızca çözünürlük ve panelden ibaret değil. Şu anda satışta olan pek çok telefon 90hz, 120hz ve hatta daha yüksek ekran tazeleme suratına sahip ekranları bizlere sunuyor. Bu teknoloji bir kaç yıl öncesine kadar hayatımızda yoktu.

Ancak artık orta segment aygıtlar bile bu özelliği sunuyor. Birebir biçimde ekran boyutları da her geçen gün büyüyor ve çerçeveleri azalıyor. Bir kaç yıl öncesinde 6 inç aygıtlar büyük sayılırken şu anda 6.7 inç ekranlar standart bir hale geldi. Üstelik boyutları da seleflerinden küçük.

Yapısal bütünlük

Üst segment aygıtlar, orta segmentte bulunan rakiplerine nazaran, düşme, bükülme ve su geçirmezlik testlerinden daha yüksek puan almayı başarıyor. Bu durumun en önemli sebepleri ortasında, imal kaliteleri, kullanılan materyal ve IP sertifikaları bulunuyor.

Orta segment aygıtların kasaları genelde metal hissiyatı veren plastikten imal ediliyor. Tekrar art kısımları da plastik yahut cam hissiyatlı materyallerden üretiliyor. Lakin amiral gemisi aygıtların ön ve art yüzeyi Gorilla Glass teknolojisiyle korunurken kasaları da paslanmaz çelik yahut uçak üretiminde kullanılan alüminyum materyalden üretiliyor. Üstelik amiral gemisi aygıtların pek birçok IP sertifikasına sahip.

Kamera standartları

Kamera konusu neredeyse tartışmaya kapalı diyebiliriz. Şayet almak istediğiniz amiral gemisi aygıt 3-4 yaşında değilse, her hususta yeni kuşak bir orta segment telefondan daha uygun olacaktır. Lakin kamera kalitesinin ardında zımnî bir işlemci gücünün yattığını da belirtmemiz lazım. Zira 4K görüntü ve yazılımsal stabilizasyon üzere özellikleri güçlü bir işlemci performansı sayesinde verimli bir biçimde kullanabiliyoruz.

Amiral gemisi aygıtlarda, lens kalitesi, lensten gelen imgeyi işleyen sensörün boyutu, diyafram açıklığı ve optik imaj sabitleme üzere kimi kıymetli mevzularda kesenin ağzı açılmış durumda. Natürel yeni jenerasyon orta segment aygıtlarında avantajları yok değil.

Örneğin üç- dört sene evvel çıkan bir amiral gemisi telefonda geniş açı, makro lens yahut optik zoom kamerası üzere özellikler olmayabilir. Münasebetiyle yeni kuşak orta segment telefonlar manzara kalitesinde olmasa bile başka kameralarıyla sizin için avantaj olabilir.

Dahili ve arttırılabilir hafıza

Konu hafıza olduğunda, burada kazanan net bir biçimde orta segment oluyor. Eski kuşak amiral gemisi aygıtlar tahminen devrinin orta segmentlerine nazaran 128GB, 256GB hatta 512GB’lık versiyonlarıyla avantaj sağlıyor olabilir.

Ancak günümüzde satılan orta segment aygıtların pek birçoklarında buna yakın seçenekler mevcut. Üstelik amiral gemisi aygıtların bir kısmı uzunca bir mühlet hafıza kartı takviyesi olmadan satıldığı için, alacağınız modeli denetim etmelisiniz.

Dolayısıyla şayet bugün bir akıllı telefon almak istiyorsanız, dahili yahut arttırılabilir hafıza konusu katiyetle sıkıntı edeceğiniz bir şey değil. Hatta günümüz teknolojisi sayesinde pek çok orta segment telefon 256GB ve 512GB’lık hafıza kartlarını standart olarak destekliyor.

İşlemci ve donanım

Amiral gemisi aygıtlar için işlemci üreten sadece 5 firma var. Bunlar A serisi ile Apple, Exynos ile Samsung, Kirin ile Huawei, Snapdragon ile Qualcomm ve günümüzde en büyük rakibi olan Dimensity serisiyle MediaTek.

Bu şirketler devamlı olarak kimin en süratli ve yüksek performansı veren işlemciyi yaptığının yarışı içerisindeler. Münasebetiyle en güzel işlemcileri üst segment telefonlarda kullanıyorlar. Lakin geçtiğimiz yıllarda orta segmente artan ilgiyle bir arada -özellikle Çinli telefon üreticileri sayesinde- ortadaki farkın kapanmaya başladığını söyleyebiliriz.

Orta segment aygıtlara şayet 3-4 yaşında bir amiral gemisini rakip almıyorsak, süreç gücü olarak altında kalacaktır. Ancak orta segment telefonlar da yeni teknolojiye sahip olmanın avantajlarını birtakım avantajlarını getirebiliyor. Örneğin 3-4 yıl öncesinin aygıtlarında Wifi 6 yada 5G üzere bir teknolojiyi göremezken şu anda orta segment, hatta giriş sınıfında bile bu özellikleri görebiliyoruz.

Yazılım desteği

Yazılım konusunda bugüne kadar amiral gemisi telefonlar daima başta gelmiştir. Lakin son periyotta yapılan açıklamalardan anladığımız kadarıyla markalar, kullanıcı tecrübesini ve olumlu geri dönüşü önemsedikleri için 3-4 yıla kadar yazılım ve 5 yıla kadar da güvenlik tarafında güncelleme dayanağı kelamı veriyorlar.

Bu bahiste avantaj amiral gemisi aygıtlarda üzere gözükse de, bizim kıyaslamamız eski jenerasyon amiral gemileriyle olduğu için, işler tam bilakis dönüyor. Şayet eski bir amiral gemisi telefon alma niyetindeyseniz ve bu aygıt 2 yaşını geçmişse, muhtemelen güncelleme dayanağı olmayacaktır. Fakat kutusundan son Android sürümüyle çıkan ve en az iki üç yıl daha güncelleme alacak orta segment aygıtlar bu mevzuda büyük bir avantaja sahip.

Gördüğünüz üzere iki kümesinde kendine nazaran artıları ve eksileri mevcut. Münasebetiyle bir seçim yaparken aygıtın özelliklerinden kadar gereksinimlerinize uygun oluşunu da denetim etmelisiniz.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!