YouTube

Facebook eski günlerine dönebilmek için gençlere odaklanacak

Şubat ayından itibaren, Facebook ve Instagram artık pazarlamacıların reklamları gençlerin cinsiyetine nazaran hedeflemesine müsaade vermeyecek: reklamlar sadece yaş ve pozisyona nazaran hedeflenebilecek.

Mart ayında Meta, gençlerin belli bir bahis için daha az reklam görmesini sağlamak için Facebook ve Instagram’daki reklam tercihlerini genişletecek. Gençler esasen muhakkak reklam verenlerin reklamlarını gizleyebiliyor, lakin bu yeni özellik onlara ayrıyeten TV dizileri yahut ayakkabılar üzere tüm kategorileri otomatik olarak kıymetsiz gösterme seçeneği sunacak.

Sosyal medya devi, gençlerin erişebileceği içeriklere her zamankinden daha sıkı kısıtlamalar getiriyor. 2021’de Facebook ve Instagram, reklam verenlerin reklamları hedeflemek için gençlerin ilgi alanlarını kullanmasını yasaklamıştı. Instagram ayrıyeten hesapları 16 yaşın altındaki gençler için varsayılan olarak saklı yaptı ve bu yıl tüm yeni genç kullanıcılar için hassas içeriği sınırladı. Meta tıpkı biçimde “şüpheli” yetişkinlerin her iki platformda da gençlere ileti gönderme yeteneğini sınırladı.

Facebook eski günlerine dönebilmek için gençlere odaklanacak

Bu, bir hafta içindeki ikinci büyük reklam politikası değişikliği. Daha yalnızca bir gün evvel Meta, ayrımcı reklam dağıtımını azaltmayı amaçlayan yapay zeka tabanlı bir sistemi kullanıma sundu. Teknoloji, Facebook’un şirketlerin etnik köken, cinsiyet ve öbür korunan sınıflara dayalı reklamları hedeflemesine müsaade verdiği suçlamaları üzerine federal hükümetle yaptığı mutabakatın bir kesimi olarak piyasaya sürülüyor.

Daha evvelki eforlarda olduğu üzere, Meta’nın harekete geçmek için güçlü bir teşviki var. 10 eyaletin başsavcıları, Instagram’ın gençler üzerindeki tesirlerini araştırırken, AB de kısa mühlet evvel Meta’yı genç kullanıcıların kapalılık ayarlarını yanlış kullandığı teziyle 402 milyon dolara muadil para cezasına çarptırdı. Hükümetler, Meta’nın gençlerin kullanım alışkanlıklarını istismar ediyor olabileceğinden yahut onları zihinsel sıhhat meselelerine yol açabilecek içerikler de dahil olmak üzere tehditlere maruz bırakabileceğinden kaygı ediyor. Yeni tedbirler bu problemleri kendi başına çözmeyecek, lakin yetkililere Meta’nın gençleri avlayan reklamları engelleme konusunda önemli olduğunu gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking