Teknoloji

Facebook kullanıcısıysanız dikkat! Şifreniz çalınabilir

Meta, 1 milyon Facebook kullanıcısını, hesap bilgilerinin Apple yahut Google mağazalarındaki üçüncü taraf uygulamalar tarafından ele geçirilmiş olabileceği konusunda uyarıyor. Şayet Facebook kullanıcısı iseniz dikkat etmeniz gereken kimi noktalar olabilir. Gelin daima birlikte bunlara göz atalım.

Yeni bir raporda, şirketin güvenlik araştırmacıları, geçen yıl, kullanıcıların Facebook hesap bilgilerini ele geçirmek için tasarlanmış 400’den fazla dolandırıcı uygulama belirlediklerini söylüyor.

Şirkete nazaran uygulamalar, fotoğraf editörleri, kamera uygulamaları, VPN hizmetleri, burç uygulamaları ve fitness izleme araçları üzere “eğlenceli yahut kullanışlı” hizmetler olarak gizleniyor. Uygulamalar, kullanıcıların vaat edilen özelliklere erişebilmeleri için çoklukla “Facebook ile Giriş Yapmasını” gerektiriyor. Lakin bu giriş özellikleri, sırf Facebook kullanıcılarının hesap bilgilerini çalmanın bir yolu. Meta’nın Tehdit Bozulması Yöneticisi David Agranovich, Meta’nın tanımladığı uygulamaların birçoklarının neredeyse hiç fonksiyonel olmadığını belirtti.

Facebook kullanıcısıysanız dikkat! Şifreniz çalınabilir

Agranovich gazetecilere verdiği bir brifing sırasında, “Uygulamaların birçok, siz oturum açmadan evvel çok az yahut hiç fonksiyonellik sunmuyor ve birçok uygulama, bir kişi oturum açmayı kabul ettikten sonra bile çalışmıyor” tabirlerini kullandı. Meta, büyük çoğunluğu Android uygulamaları olmasına karşın, hem Google Play Store’da hem de Apple App Store’da makus emelli uygulamalar buldu. Enteresan bir biçimde, makus niyetli Android uygulamaları çoğunlukla fotoğraf filtreleri üzere tüketici uygulamaları olarak karşımıza çıkıyor. Agranovich, Meta’nın bulgularını hem Apple hem de Google ile paylaştığını, lakin uygulamaların kaldırılmasının nihayetinde mağazalara bağlı olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom