Teknoloji

WhatsApp’ı kullanmamanız için bir neden daha!

Dünya genelinde aylık 2 milyardan fazla faal kullanıcısı olan WhatsApp, dünyanın en tanınan taşınabilir iletileşme uygulamalarından birisi. Fakat rakibi, Telegram’ın kurucusu, insanların daima güvenlik problemleriyle boğuşan Meta’nın programlarından uzak durması gerektiğini düşünüyor.

Perşembe günü Pavel Durov, Telegram kanalında, insanların istedikleri rastgele bir iletileşme uygulamasını kullanmalarını lakin WhatsApp’tan önemli anlamda uzak durmaları gerektiğini yazdı.

Durov bu savını, geçen hafta WhatsApp’ta keşfedilen ve muhakkak aygıtlarda uzaktan kod yürütülmesine müsaade veren iki güvenlik sorunuyla destekliyor. Bilgisayar korsanlarının yalnızca bir kurbanla manzaralı arama yapması yahut onlara özel hazırlanmış bir görüntü belgesi göndermesi gerekiyor. WhatsApp, ortaya çıkan güvenlik açığından beri açıklarını gidermek için birtakım güvenlik güncellemeleri yayınlamıştı.

Telegram’ın kurucusu, WhatsApp’ı en son sürüme yükseltmenin bile sizleri inançta tutmayacağını söylüyor. Savını genişleten Durov, 2017, 2018, 2019 ve 2020’de yakın vakitte çıkan öteki yamalarda da birebir güvenlik meselelerinin keşfedildiğini açıkladı. Ayrıyeten 2016’dan önce WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemeye sahip olmadığını da belirtiyor.

Durov, “Bilgisayar korsanları, WhatsApp kullanıcılarının telefonlarındaki her şeye tam erişime (!) sahip olabilir. Her yıl WhatsApp’ta kullanıcılarının aygıtlarındaki her şeyi riske atan problemler hakkında bilgi ediniyoruz.” diye yazdı.

Durov, bu güvenlik sıkıntılarının rastlantısal olmadığını, bir evvelkilerin keşfedildiğini ve kaldırıldığı her seferinde yeni bir art kapının eklenmesiyle “yerleştirilmiş art kapılar” olduğunu söylüyor. “Dünyadaki en varlıklı kişi olmanızın bir değeri yok. Telefonunuzda WhatsApp yüklüyse, aygıtınızda yer alan her uygulama erişilebilir oluyor.” dedi.

Bu “dünyadaki en varlıklı kişi” ibaresi, evvelden dünyanın en varlıklı bireyi olan Jeff Bezos‘a atıfta bulunuyor. Amazon kurucusunun telefonu, 2018 yılında Suudi veliaht prens Muhammed bin Salman’ın hesabından gönderildiği sav edilen bir WhatsApp video mesajı aracılığıyla hacklenmişti.

Güvenlik açıklarına ek olarak WhatsApp, tartışmalı Facebook data paylaşım politikası da dahil olmak üzere, kullanıcıların kapalılığını ihlal ettiğine dair birçok tezle karşı karşıya kaldı. Ayrıyeten geçen yıl GDPR ihlalleri nedeniyle 267 milyon dolarlık rekor bir para cezasına çarptırıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi