Teknoloji

FTX kurucusu ezkaza Ponzi şemasını kazadan aylar evvel açıklamış!

Kripto ticaret platformu FTX’teki likidite sıkışıklığını takip eden kripto para piyasası krizinden aylar evvel, artık eski CEO’su istemeden kripto staking yahut randıman çiftçiliğini temelde bir saadet zinciri olarak tanımlamıştı.

FTX kurucusu ezkaza Ponzi şemasını kazadan aylar evvel açıklamış!

Tesadüf yapıtı , çevrimiçi dolandırıcılıkları araştıran bir YouTuber olan Coffeezilla, 27 Nisan 2022’de Bloomberg finans köşe muharriri Matt Levine ve Odd Lots ile yaptığı röportajda Sam Bankman-Fried’in (SBF) tartışmalı kelamlarına dikkat çektiği bir görüntü yayınladı.

Hiçbir şey yapmayan ‘bir kutu’

Röportaj sırasında SBF, verimli çiftçiliğin ne olduğunu açıklamaya çalıştı , lakin sonunda kazara “kutu yapan bir şirketle” başlayan bir Ponzi şemasını açıkladı. Açıkladığı üzere:

“Muhtemelen bunu, 38 gün içinde tüm büyük bankaların yerini alacak, hayat değiştiren, dünyayı değiştiren bir protokol üzere gösterecek biçimde giydiriyorlar. Tahminen şimdilik, aslında, ne yaptığını görmezden gelin ya da sözün tam manasıyla hiçbir şey yapmıyormuş üzere davranın. O yalnızca bir kutu.”

Bankman-Fried devam ederken, “bu protokol bir belirteç yayınlıyor, biz buna ‘X’ belirteci diyeceğiz ve ‘X’ belirteci, bu kutu sayesinde meydana gelen kusursuz her şeyin nihayetinde kullanılabilir olacağını vaat ediyor. ‘X’ belirteçlerinin sahiplerinin idare oyu.”

Yutturmaca Oluşturma

İleriye dönük olarak, eski FTX CEO’su, “İnternet ilişkisiyle beş dakika içinde bu türlü bir kutu ve bu türlü bir token oluşturabilirsiniz ve bu, harcadığınız uğraş için 180 $ yahut piyasa bedeli üzere bir pahada olmalıdır” dedi. İçinde bulunduğumuz dünyada, herkes ‘ooh, kutu jetonu, tahminen de harikadır’ üzere olacak. Satın alırsanız, Twitter’da görünecek ve 20 milyon dolarlık bir piyasa kıymetine sahip olacak.

“Yani her gün ‘X’ jetonları dağıtılıyor, tüm bu sofistike firmalar ‘ha, bu ilginç’ üzere. Kutudaki toplam para ölçüsü 100 milyon dolar ise, bu yıl ‘X’ belirteçlerinde 16 milyon dolar getirecek. Bu% 16’lık bir getiri. Bu epeyce âlâ. Biraz daha koyacağız ve tahminen bu, kutuda 200 milyon dolar olana kadar olur.”

Ardından gelebilecek yutturmacayı anlatan SBF, “birdenbire herkes ‘vay canına beşerler kutuya 200 milyon dolar koymaya karar verdi, bu epeyce havalı bir kutu’ dedi, değil mi? Pekala biz kimiz ki bu hususta yanılıyorlar?

“Şimdi ne oluyor, apansızın beşerler yine ayarlanıyor, yani 20 milyon dolar, bu kadar mı? Bu kutunun piyasa bedeli üzere, ve yaklaşık 48 saat oldu ve içindeki sofistike oyunculardan akan şimdiden 200 milyon dolar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al