Teknoloji

Google’ın hedefi büsbütün şifresiz bir internet tecrübesi sunmak

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımızdaki rolü artan kavramlardan biridir şifreler. Birçok internet sitesine kaydolduğumuz, onlarca farklı platformda bulunduğumuz düşünülecek olursa, hepsi için farklı şifreler üretmek bir epey güç. Bununla birlikte tümünde birebir şifrenin kullanılması da epey büyük bir güvenlik zafiyeti. İşte bu iki durum ortasında sıkışıp kalan kullanıcıların imdadına Google Passkey yetişecek.

Google’ın üzerinde çalıştığı bu yeni teknoloji için birinci olarak kullanıcılar kendi kimliklerini kaydettikleri bir şifre yöneticisi yani Passkey oluşturmak zorunda. Daha sonra bu sistemi destekleyen uygulama ya da web sitesi şifreleri de bu kısma kaydedilmeli. Bu süreçlerin akabinde ise artık problemsiz ve şifresiz bir biçimde bu tıp site ve uygulamalara giriş yapılabilecek. Burada kullanılacak şifreleme tekniği ise tabi ki parmak izi okuyucu olacak.

Google’ın maksadı büsbütün şifresiz bir internet tecrübesi sunmak

Bunun manası, Passkey’in yaygınlaşması ve kullanımının artmasının akabinde artık her cins internet sitesi yahut uygulama girişinizi parmak izinizi okutarak yapabileceksiniz. Üstelik her ne kadar bu özellik birinci etapta Android kullanıcılarının beğenisine sunulacak olsa da, kısa bir müddet sonra iOS kullanıcıları da Google’ın bu özelliğinden faydalanabilecekler.

Tabi burada akıllara yeni şifreleme metodunun ne derece inançlı olduğu sorusu gelebilir lakin kelam konusu parmak izlerinin aygıtın kendisinde ve özel bir algoritma içerisinde saklanacağı için, Google güvenlik konusunda bir sorunun yaşanacağını düşünmüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/