Teknoloji

Mars gezgininin kıssası sinemaya taşınıyor! Fragman yayınlandı

NASA’nın Perseverance aracı, Mars yüzeyinde uzun bir müddettir araştırmalarına devam ediyor. Önümüzdeki periyotta mümkün olduğunca çok kaya örneği toplayacak olan araç, 2028 yılında ise bunları Dünya’ya gönderecek. Son devirde birçok sefer haberlere mevzu olan Mars gezgini, ilerleyen devirde popülerliğini artıracak üzere görünüyor.

Efsanevi Mars gezginleri belgesele mevzu oldu

Amblin Entertainment ve Amazon Studios tarafından çekilecek olan belgesel sinema, NASA’nın evvelki Mars vazifesi hakkındaki ayrıntıları perdeye aktaracak. Good Night Oppy isimli belgesel sinema, 4 Kasım’da sinemalarda gösterime girerken, 24 Kasım tarihinden itibaren ise Amazon Prime üzerinden izlenebilecek.

Arşiv imajları ve bilgisayar animasyonları ile desteklenecek olan sinema, 2004 yılında kızıl gezegene inen iki NASA aracı olan Opportunity ve Spirit’in kıssasını anlatıyor. Bu ikilinin kıssasında asıl dikkat cazibeli olan ise vazife mühletleri olmuştu.

NASA, Opportunity ve Spirit için yaklaşık 90 günlük bir vazife müddeti belirlemişti. Lakin bu iki Mars gezgini tüm beklentileri aşarak sırasıyla 15 yıl ve 6 yıl boyunca vazife yapmayı sürdürdüler. Bu efsane ikiliyi husus alan belgeselin fragmanı geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Yönetmenliği Ryan White tarafından yapılan Good Night Oppy için şimdiye kadar gelen tenkitlerin birden fazla olumlu istikamette. Belgeselin ilerleyen devirde mühendis ve astrofizikçi olmak isteyen çocuklar için hayli faydalı olduğu belirtiliyor. Ayrıyeten belgeselde ikonik Wall-E sinemasından esintiler olduğu söz ediliyor.

Belgeselde misyon boyunca Spirit ve Opportunity’nin Mars yüzeyinde karşılaştığı zorluklar ve gezginlerin tüm bu olumsuz şartların üzerinden gelmesi aktarılıyor. Opportunity ve Sprit, Mars vazifeleri sırasında, uzak gezegenin bir vakitler yaşama potansiyel olarak elverişli ıslak ve sıcak şartlara konut sahipliği yaptığını ortaya koymuştu.

Bu iki Mars gezgini tarafından yapılan keşiflerin günümüzde Perseverance vazifesine ön ayak oldukları söylenebilir. Spirit ve Opportunity sayesinde araştırmacılar Mars’ta hayat kalıntıları aramaya devam ediyor. Pekala siz Amazon imzalı Mars gezgini belgeseli hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

mars
mars görevi
nasa
perseverance
uzay

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi