Telefon

Huawei için umut ışığı! İddianame reddedildi!

Reuters’e nazaran cuma günü, ABD Bölge Yargıcı Donnelly, Meng aleyhindeki iddianameyi reddetti. ABD ismine Kanadalı yetkililer, Meng’i İran’a yönelik Amerikan yaptırımlarını ihlal ettiği teziyle 2018’de tutuklamıştı.

Aynı vakitte Huawei’nin kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei’nin kızı olan Meng, sonraki üç yılını, banka dolandırıcılığı ve elektronik dolandırıcılık suçlamalarından 30 yıla kadar mahpus cezasıyla karşı karşıya kaldığı ABD’ye iade etme teşebbüsleriyle uğraş ederek geçirdi. Donnelly, iddianameyi “ön yargı” gerekçesiyle reddetti ve bu Adalet Bakanlığı’nın Meng’e karşı tıpkı suçlamaları tekrar gündeme getiremeyeceği manasına geliyor.

Huawei için umut ışığı! İddianame reddedildi!

Meng geçen yıl ABD savcılarıyla bir mutabakat yapmadan evvel, üç yıl konut mahpusunda kaldı. Gözaltı, ABD ile Çin ortasındaki alakaları gerdi ve memleketler arası bir krize yol açtı. Çin, Meng’in tutuklanmasından birkaç gün sonra iki Kanadalıyı, Michael Spavor ve Michael Kovrig’i tutukladı. Daha sonra bu bireyler Meng, Adalet Bakanlığı ile ertelenmiş bir kovuşturma muahedesi imzaladıktan çabucak sonra hür bırakıldılar. Mutabakatın bir modülü olarak Meng, Huawei’nin İran’daki işi hakkında yanlış beyanlarda bulunduğunu kabul etti. Meng, Donnelly’nin davayı düşürmesin akabinde tıpkı gün Çin’e uçtu.

Huawei ve yan kuruluşları, ABD’de hala önemli suçlamalarla karşı karşıya. Bunlardan en kıymetlisi, Adalet Bakanlığı’nın yakın vakitte şirkete yönelik bir cezai soruşturmaya müdahale etmeye çalıştıkları argüman edilen iki Çinli casusa karşı suçlamalarda bulunması. Bu haftanın başlarında FCC, bir küme Çinli şirketin yanı sıra Huawei’nin telekom ve görüntü nezaret ekipmanlarını da yasakladı. Meng şu anda şirketin dönüşümlü lideri ve lider yardımcısı ve CFO’su olarak vazife yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al